Genel

Online Pazaryerlerinde Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

By Monday September 30th, 2019 No Comments

Son zamanlarda sıklıkla sözü geçen dijital dönüşüm, her işletmenin ve her sektörün kaçınılmaz bir gerçeği halina gelmeye başladı. Girişimciler, esnaflar, KOBİ’ler ve zincir şirketler de bu dijital dönüşümün bir parçası olmak için çalışmalar yapıyorlar. En doğru ve en faydalı şekilde bu dijital dönüşüme ayak uydurmak için de bir rekabet halindeler. E-ticarete geçiş yapan şirketler, gelişen dünyaya ayak uydururken rakiplerinden daha fazla müşteriye ulaşmak için her yolu deniyorlar. Bu noktada da neredeyse her türden kitleye hitap eden pazaryerleri devreye giriyor. E-ticaretin olmazsa olmaz bir parçası olan pazaryerlerinde satış yapmak, büyüme kaydetmek için önemli bir rol oynuyor. E-ticaretin avantaj ve dezavantajlarını merak ediyorsanız ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu yazımızda online pazaryerlerinde satış yaparken dikkat etmeniz gerekenleri inceleyeceğiz.

 

Online pazaryerlerinde mağazanızı açarken rakip analizini iyi yapın

 

Çok sayıda ve farklı kategorilerde ürün sattığınızda, farklı farklı kitlelere ulaşmanız gerekir. Online pazaryerleri tek bir kategoriye odaklanmadığından dolayı farklı kitlelere ulaşırlar. Kendi e-ticaret siteniz üzerinden sınırlı bir kitleye ulaşırken online pazaryerlerinde farklı kitleleri yakalayabilirsiniz. Online pazaryerlerinde mağazanızı açarken rakiplerinizin neler yaptığını iyi analiz etmelisiniz. Sizinle aynı sektörlerde hizmet veren rakiplerinizin müşterilerini çekmek için nasıl kampanyalar ve indirimler sunduğuna, mağazalarının konseptlerini neye göre oluşturduklarına dikkat etmelisiniz. Rakiplerinize alternatif oluşturacak “Ücretsiz kargo” ya da “2. üründe %20 indirim” gibi kampanyalarla online pazaryerlerindeki mağazanıza daha çok müşteri çekebilirsiniz.

 

Kargo maliyetlerine dikkat edin

 

E-ticaretin her alanında satış yaparken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri, kargo maliyetidir. Online pazaryerlerinde satış yaparken kargo ücretlerine özen göstermek maliyetleri azaltmak açısından iyi olacaktır. Online pazaryerlerinin kargo firmalarıyla anlaşmaları bulunur. Bu anlaşmalar sayesinde kargo hizmetinizi daha uygun fiyata karşılayabilirsiniz. Pazaryerlerinin özel anlaşmaları bulunduğu için pazaryerlerindeki mağazanızla siz de bu indirimle fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca pazaryerleri ve kargo firmaları ile anlaşmalarınız sayesinde müşterilerinizi kargoları hakkında bilgilendirme işiyle de ilgilenmezsiniz. Kargo firmaları ve pazaryerleri, sizin yerinize müşterilerinizi bilgilendirirler.

 

Pazaryerlerinizi tek bir yerden yönetin

 

Türkiye’de e-ticaret konusunda kendini kanıtlamış birçok online pazaryeri bulunur. Gittigidiyor, n11, hepsiburada ve trendyol gibi online pazaryerlerinin tamamında mağaza açtığınızda tüm işlerinizi yönetmek zor olabilir. Bu farklı pazaryerlerinde birçok ürün sattığınızda operasyonel anlamda zorlanabilirsiniz. Tüm pazaryerlerini ayrı ayrı yönetmek, karışıklıklara sebep olabilir. İşlerinizi daha da kolaylaştırmak için Dopigo entegrasyonlarını kullanabilirsiniz. Tüm online pazaryerlerindeki mağazalarınızı Dopigo’ya entegre ettiğinizde işlerinizi oldukça kolaylaşacaktır. Entegrasyonları incelemek için tıklayın.

 

Okuma Önerisi: E-Ticaret Web Sitesi Mi Online Pazaryerleri Mi Daha Avantajlı?

Online Pazaryerlerinin Avantaj Ve Dezavantajları Neler?

Kargo Anlaşmalı Pazaryerlerini Kullanmanın Avantajları

İzleme Önerisi: E-ticaret mi yoksa Fiziksel Mağaza mı Daha Çok Kazandırıyor?

E-ticarette En Sık Yapılan 10 Hata

E-ticarette Maliyetler… Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Hangi Kargo Şirketini Tercih Etmeliyim?

Dopigo Nedir? Nasıl Kullanılır?

Leave a Reply