Genel

Neden Farklı Pazaryerlerinde Olmalıyız?

By Friday November 8th, 2019 No Comments

E-ticaret yapan birçok şirket sadece kendi online alışveriş siteleri üzerinden satış yapmanın yeterli olmadığını fark etmiş ve farklı pazaryerlerinde de varlıklarını göstermeye başlamıştır. N11.com, hepsiburada.com, gittigidiyor.com, trendyol.com gibi aracı e-ticaret sitelerinde milyonlarca kullanıcı bulunmaktadır ve bu siteler, e-ticaret hacminin çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu siteleri hali hazırda kullanan milyonlarca kişiye sadece kendi e-ticaret sitemiz üzerinden ulaşmamız zor olacaktır. Farklı kitlelere ulaşmak ve rakiplerimizin önüne geçmek için pazaryerlerinde de satış yapmalıyız. Zaten kendi e-ticaret sitesi olmasına rağmen online pazaryerlerinde varlık gösteren e-ticaret şirketlerinin çoğu, pazaryerlerinden elde ettikleri kazancın farkına vardığından bu yöndeki çalışmalarını artırmaktadır. E-ticarete yeni başlayacaksanız ya da pazaryerleri konusunda şüpheleriniz varsa, bu yazımızda neden pazaryerlerinde olmamız gerektiğinden bahsedeceğiz.

 

Marka bilinirliğini artırma

 

Fiziksel bir mağazanız varken e-ticarete adım atmak istiyor olabilirsiniz, online pazaryerleri e-ticaretteki ilk deneyiminizi oldukça kolaylaştıran yerlerdir. Ayrıca müşterileriniz, 24 saat içinde istedikleri zaman farklı pazaryerlerindeki mağazalarınızdan alışveriş yapabilir. Kendi e-ticaret sitenizin olması güzel olacaktır ancak mağazanızın farklı pazaryerlerinde de ulaşılabilir olması markanızın bilinirliğini artırır. Daha önce ulaşamadığınız tam da sizin ürünlerinizi arayan potansiyel müşterilerinizi her zaman kullandıkları farklı pazaryerlerinde markanızla karşılaşabilirler ve sadık müşterileriniz olabilirler.

 

Pazaryerlerinin verdiği güvence

 

N11, hepsiburada, gittigidiyor, trendyol, amazon gibi pazaryerleri ülkemizde bilinirliği oldukça yüksek e-ticaret siteleridir ve hizmet verdikleri dönemler boyunca müşterilerine verdikleri güvence yadsınamaz biçimdedir. Sizin mağazanızdan ilk defa alışveriş yapmak isteyen müşteriler, kendi e-ticaret sitenizden daha önce alışveriş yapmadıkları için güven konusunda şüphe duyabilirler. Ancak pazaryerlerindeki mağaza açmış olmanız, potansiyel müşterilerinize pazaryerlerinin alıcıyı koruma politikaları ile güvence verebilir. Daha önce kullandıkları pazaryerlerinde yaşadıkları olumlu deneyimler sayesinde sizin mağazanızı tercih edebilirler.

 

Kargo anlaşmalarını kolaylaştırma

 

Farklı pazaryerlerinin birçok kargo şirketiyle özel anlaşmaları bulunur. Siz online pazaryerlerinde mağaza açtığınızda onların düzenlediği kargo anlaşmalarından faydalanarak uygun fiyatlara kargo gönderebilirsiniz. Kendi e-ticaret sitenizi açtığınız zaman kargo anlaşmaları yapmakla uğraşmaktan da kurtulmuş olursunuz. Hem de müşterilerinize farklı kargo firmalarını seçme opsiyonunu sunabilirsiniz. Bu da onlara mağazanızla ilgili güvence verecektir.