fbpx

🎁 Özel hediyelerle birlikte gelen Yıllık Entegrasyon kampanyasını inceleyin!

YENİ!

ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) Nedir?

ETGB kısaltmasıyla bilinen elektronik ticaret gümrük beyannamesi uluslararası ticaret yapan firmalar açısından oldukça önemli bir belgedir.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

ETGB Nedir?

ETGB kısaltmasıyla bilinen elektronik ticaret gümrük beyannamesi uluslararası ticaret yapan firmalar açısından oldukça önemli bir belgedir. Uluslararası ticaret yapan firmaların en büyük sorunları gümrük prosedürleri olmaktadır. Ancak ETGB belgesi sayesinde yorucu gümrük süreçlerini kısa sürede halletmenin tek yoludur diyebiliriz. ETGB belgesi devlet desteklidir. Bu sayede diğer ülkeler tarafından da oldukça önemli ve değerlidir.

E ticaret sektöründe hizmet veren pek çok firmanın hedefi olan e ihracat süreçlerinde ETGB belgesinin önemi anlaşılmaktadır. E ihracat süreçlerinde şirketlerin istediği hızlı yönetilen bir süreç ancak bu belge ile sağlanmaktadır. E ihracata giriş yapan sektörlerin ilk olarak takıldığı gümrük prosedürleri olmaktadır. Bu prosedürler kimi zaman hızlı bir şekilde çözümlenmektedir. Ancak kimi zamanda da çok uzun süreler çözülmemektedir. Bu çözülemeyen gümrük prosedürleri ise henüz yurtdışı piyasasına yeni yeni giriş yapmış olan firmaları derinden etkilemektedir.

ETGB Belgesi için Gerekli Şartlar Nelerdir?

ETGB belgesi her ürün için alınmamaktadır. ETGB belgesi ile ihracat yapılabilmesi için iki adet şart söz konusu olmaktadır. O şartlar şu şekildedir;

İhracatı gerçekleşecek ve ETGB belgesi alınacak olan ürünün brüt ağırlığı 300 kg’dan az olması gerekmektedir.

ETGB belgesi alınacak olan ürünün mali değeri 15.000 Euro’yu aşmaması gerekmektedir.

Saydığımız bu iki maddeyi sağlıyorsa ürünleriniz ETGB belgesi için başvuru yapabilirsiniz.

ETGB Belgesi İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Şartları sağladıktan sonra ETGB belgesine başvuru yapabilmeniz için sizden bazı belgeler istenmektedir. O belgeler ise şu şekildedir;

Dolaylı temsil yetki belgesi

Maliye onaylı ürüne ait faturanın aslı. Bu faturanın Türkçe olarak hazırlanmış olması gerekmektedir.

Bilgi formu, bu formun mikro ihracata uygun olarak hazırlanmış olması gerekmektedir.

Ürünün ihracatının yapıldığı ülkede kullanılması için hazırlanmış İngilizce ve Almanca işlem faturası gerekmektedir.

ETGB belgesi için gerekli olan belgeler bu şekildedir. Belgeleri tamamladıktan sonra ETGB belgesiyle gönderim yapmaya karar verdiğiniz lojistik firmasına başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda sürece hızlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

ETGB Beyanlarını Kimler Düzenleyebilir?

EGTB (elektronik ticaret gümrük beyannamesi) belgesi düzenleme yetkisi birkaç büyük lojistik firmasında bulunmaktadır. EGTB belgesi düzenleme hakkına sahip olan firmalar; UPS, DHL, FedEx ve PTT’dir. Bu belgeler ETGB düzenleyebilmektedir.

UPS

UPS şirketi aracılığıyla ETGB belgesi ile sipariş gönderimi yapmak isteyen firmaların gönderilerini hazırlama aşamasında UPS şirketine talebini göndermesi gerekmektedir. Talebi gönderirken az sonra bahsedeceğimiz belgeleri hazır etmesi gerekmektedir. UPS başvurunuzu değerlendirir ve olumlu olumsuz olarak mail adresiniz üzerinden size dönüş sağlar. Bu noktada UPS mail adresinden size mail gelecek bu mailde belirtilen adımların eksiksiz ve evraklarla beraber yönetilmesi gerekmektedir.

DHL

DHL ETGB belgesi düzenleme yetkisine sahip bir diğer şirkettir. DHL aracılığıyla ürünlerinizi göndermek istiyorsanız web sitesi üzerinden nasıl göndereceğinizi ve şartlarının ne olduğunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Şartlar size uyuyorsa müşteri hizmetlerini arayıp detaylı bilgiyi alabilirsiniz.

FedEx

FedEx firması yardımıyla ETGB belgesiyle ürünlerinizi gönderebilirsiniz. FedEx tarafından belirlenmiş olan şartları karşılamanız durumunda sorunsuz bir şekilde gönderim yapabilirsiniz.

PTT

Ek herhangi bir ücret ödemeden ETGB belgesiyle PTT firması yardımıyla ürünlerinizi rahatlıkla gönderebilirsiniz.

ETGB’nin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

ETGB belgesiyle alakalı detaylı bilgiler verdik. Peki, bu belgenin sağladığı gümrük avantajları nedir beraber inceleyelim

ETGB belgesiyle gümrük müşavirliği ücreti ödemenize gerek yoktur.

Ardiye ücretlerini kesinlikle ödemenize gerek yoktur.

ETGB ile ürünlerinizi yolladığınız zaman vekaletname şartından muaf olursunuz.

Yukarda belirttiğimiz evrak işlemlerinden muaf olmanız size vakit anlamında büyük bir artı sağlamış olacaktır.

Ürün satışlarında ödemiş olduğunuz KDV ücretini ETGB belgesi sayesinde geri alabilirsiniz. KDV tutarının nasıl alındığı konusunda ihracatçı firmalar meraktadır. KDV’nin geri alınabilmesi için ETGB belgesine başvuru yapmış olmanız gerekmektedir. Başvurunuz olumlu sonuçlandıktan bir süre sonra KDV size iade edilir.

ETGB ile İthalatçı Birliği tarafından verilen onaya gerek kalmaz.

ETGB İhracat Süreci Nasıl İlerler?

ETBG süreci nasıl işliyor kısaca anlatalım.

Öncelikle az önce belirtmiş olduğumuz belgeleri tamamlayıp yine belirtmiş olduğumuz lojistik firmalarına başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması durumunda ETBG belgesi kapsamında ihracatı gerçekleşecek olan ürünler teslim alınmak üzere firmaya gidilir. Firmadan teslim alınan ürünlerin artık sorumluluğu ilgili lojistik firmasına geçmiş olmaktadır. Lojistik firması belirtilmiş olan ülkenin havaalanına kadar bütün sorumluluğu üstlenir ve ürünlerin sorunsuz bir şekilde ulaşmasını sağlar.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.