fbpx
YENİ!

E-ticarette Varyantlı Ürün Yönetimi Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

varyantlı ürün yönetimi nasıl yapılır?

E-ticaretin yaygınlaşmasıyla birlikte online satış kanallarına ürün yüklemek de firmaların aklında hep bir soru işareti oluyor. Özellikle gıda ve giyim firmalarının sıkça kullandığı varyantlı ürünlerin satış kanallarına aktarılması ise zaman alıcı bir işlem. Bu yazımızda varyantlı ürün yönetimi nasıl yapılır, varyantlı ürünler nasıl yüklenir sorusunu tüm yönleriyle cevapladık.

Varyantlı Ürün Nedir?

Varyantın sözlükteki karşılığı bir şeyin normalden farklı halidir. E-ticarette sıkça kullanılan varyantlı ürün kavramı ise bir ürünün farklı içerik ve özelliklere sahip alt çeşitlerini ifade etmektedir. Bir dondurmanın çilekli, kakaolu, vanilyalı alt çeşitleri dondurmanın varyantlarını oluşturur. Aynı şekilde bir gömleğin farklı renk ve beden kombinasyonları da varyantlı ürüne örnek olarak verilebilir. 

Varyantlı ürünleri e-ticaret satıcıları için zor ve uğraş gerektiren bir iş kılan durum ise stok ve fiyat güncellemelerinin vakit alması ve bu ürünlerin yüklenme aşamasının da meşakkatli olmasıdır. Her bir varyantın stok sayısı, fiyatı birbirinden farklı olduğu için bu ürünler üzerinden operasyon yürütmek hatalara da yol açabilmektedir.

Varyantlı Ürün Yüklemenin Faydaları Nelerdir?

Varyantlı ürünler müşterilerinizin satış kanallarında çok daha kolay alışveriş yapmasını sağlayacaktır. Bir ürünün başka bir rengi için farklı ürün sayfalarına gitmek gerekmeden alışveriş işlemi tamamlanacağı için web siteniz ve pazaryeri mağazalarınız çok daha kullanışlı hale gelecektir. Bu sebeple müşterilerinizin internet sitenize ayırdığı vakit artacak ve farklı ürünleri de inceleyerek daha çok alışveriş yapabilecekler.

Bir eşofman takımı sattığınızı düşünelim. Bu eşofman takımının 6 ayrı bedeni ve 4 ayrı rengi bulunuyor. Her renk için farklı bir ürün sayfası oluşturduğunuz takdirde müşteri istediği rengi bulmak için ürün sayfanızdan çıkıp kategori sayfanızda gezinmek zorunda kalacak. İstediği rengin stoklarınızda olup olmadığını bilmeden gezecek ve vaktini yalnızca bunun için harcayacak. İstediği rengi bulursa satın alacak, bulamazsa ya da gözden kaçırırsa sitenizden çıkacak ve alışveriş tamamlanmayacak.

Bunun yerine 4 ayrı rengi de tek bir sayfa üzerinde varyantlar halinde sergiliyor olsaydınız müşteri istediği ürünü saniyeler için buluyor olacaktı. Kolaylıkla bulduğu ürünü satın aldıktan sonra geçirdiği bu iyi deneyimle beraber başka ürünlerinize de inceleyecek ve hatta belki de satın alacaktı.

Eşofman takımı gibi küçük bir örneği diğer tüm kategoriler için çoğaltabiliriz. Kullanıcı deneyiminin bu kadar ön plana çıktığı bir dönemde varyantlı ürün kullanımı hemen her e-ticaret firması için zorunlu hale gelmiştir. 

Dopigo ile Varyantlı Ürünler Nasıl Yüklenir?

E-ticaret faaliyetlerinizde entegrasyon platformu olarak Dopigo kullanıyorsanız varyantlı ürün işlemlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Dopigo ile ürün yönetimi panelinden varyantlı ürünleri sıfırdan oluşturabilir, var olan varyantlı ürünlerinize yeni varyantlar ekleyebilir ve satış kanallarınıza iletebilir ve ürünleri kolaylıkla satışa çıkarabilirsiniz.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.