E-ticaret SatışGenel

E-Fatura nedir?

By Saturday August 12th, 2017 4 Comments

“e-Fatura nedir?” son zamanlarda en çok aranan sorular arasında. Bu yazımızda size e-Fatura nedir ve neden önemlidir hakkında kısaca bilgi vermeye çalışacağız. e-Fatura; elektronik ortamda hazırlanan ve müşteriye kağıda basılmadan, elektronik ortamdan iletilen fatura çeşididir. Kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir. Şimdilik sadece belirli firmalar için e-Fatura zorunlu olsa da, ilerleyen zamanlarda bütün firmalar için zorunlu hale getirilecek (e-Fatura zorunluluğu olan firmaları öğrenmek için tıklayınız). Zorunluluğu olmasa dahi her firma (büyük, küçük ,şahıs veya tüzel fark etmeden)  e-Fatura kullanabilir.

Peki neden e-Fatura kullanmalısınız, avantajları nelerdir?

 1. Fatura için harcadığınız kağıt, mürekkep, elektrik, zarf , postalama, arşivleme vb. gibi masraflardan kurtulursunuz.
 2. Fatura yazdırma, postalama ve takip işlerinden kurtulursunuz; işinizi hızlandırırsınız.
 3. Faturalarınızı tek tıkla müşterilerinize ulaştırıp tahsilat sürecini hızlandırırsınız. Çünkü e-Fatura’da müşterinizin 7 gün içinde “Kabul” ya da “Ret” vermesi gerekir. Eğer vermezse faturayı kabul etmiş sayılır.
 4. Eski ve yeni her faturanızı kağıtlar arasında kaybolmadan kolayca bulursunuz.
 5. İade ve değişim sırasında fatura kaybolması gibi durumlarla uğraşmazsınız.Faturalarınız elektronik ortamda her zaman saklanır.
 6. e-Fatura çevre dostudur.

e-fatura nedir

Tabii bu kadar İyi özelliği olan e-Faturanın sizin İçin bazı dezavantajları da olabilir:

 1. e-Fatura kullanmaya başladığınızda bir daha kağıt fatura düzenleyemezsiniz. Fakat bu durum irsaliye hazırlamak açısından size bir engel teşkil etmez. e-Faturanızı, malınızın teslim tarihinde yazıcıdan çıkardıktan sonra üzerinde “İrsaliye yerine geçer” yazısı, imza ve kaşe ile birlikte irsaliye yerine kullanabilirsiniz.
 2. e-Faturaya geçmek için bir seferlik harcayacağınız bazı giderler olur -Mali mühür ücreti gibi-. ( Bu konuyu ” e-Faturaya nasıl geçerim ” adlı yazımızda daha ayrıntılı inceleyeceğiz. )
 3.  Geçmişe yönelik faturaları, 7 günden eski ise kesemezsiniz.

Özellikle E-ticaret yapanlar için e-Fatura bulunmaz bir fırsat. “E-ticarette e-Faturanın önemi” adlı yazımızda bunu detaylıca anlattık.

Dopigo da artık e-Fatura hizmeti veriyor! Üstelik satın aldığınız paketlere göre ücretsiz seçeneğiyle.

e-Fatura hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz videomuzu izleyemek için tıklayınız.

Dijital Faturaya Geçiş Rehberi video serimizi izlemek için tıklayın!

Hepinize iyi e-ticaretler!

Dopigo'yu Ücretsiz Deneyin!

Join the discussion 4 Comments

 • laf sözlük dedi ki:

  Sanırım e-fatura büyük şirketler için daha uygun gibi görünüyor şu aşamada. Çünkü küçük birçok şirket geriye dönük fatura kesmekte. Bilgiler için teşekkürler.

  • M. Engin Şatana dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,

   Aslında e-ticaret müşterisi satın aldığı ürünün faturasını siparişle birlikte almak istiyor. Bu sebeple sipariş geldikten sonra ürüne ait fatura çıktısını kargo ile göndermek en iyi müşteri memnuniyeti metodlarından biridir. Ancak e-fatura sadece büyük şirketler için değil tüm şirketler için gerekli bir uygulama. Dopigo’da çok uygun maliyetlerle e-fatura’ya geçebilirsiniz.

   Aklınıza takılan bir konu olursa benimle temasa geçmeye çekinmeyin.

   Engin

   • Nergis Çelik dedi ki:

    Merhaba Engin Bey,

    Biz Limited şirketiz ve e-fatura mükellefiyiz.

    Gittigidiyor ısrarla e arşiv fatura gönderiyor ve başka bir uygulamalarının olmadığını söylüyor. Bizim muhasebe kabul etmiyor ve maliye açısından bizim için iyi olmadığını, dükkanımızı kapatmamızı ve o firmayla çalışmamamızı istiyorlar.

    Diğer firmalar bu konuda nasıl bir yol izliyorlar acaba?

    • M. Engin Şatana dedi ki:

     Merhaba,

     Yakın bir tarihte tüm pazaryerleri e-fatura’ya geçiyor olacaklar. Bu sebeple size de geçmenizi öneririm.

     Zaten e-fatura / e-arşiv ile ilgili olarak size önerim sadece pazaryeri bazında düşünmemeniz. Müşterilerin güvenini kazanmak için ciddi bir etken olduğunu paylaşmak isterim.

     Aklınıza takılan bir konu olursa bize yazabilirsiniz. Ayrıca bu konuda destek verdiğimizi ve Dopigo üzerinden e-fatura kesebildiğinizi de hatırlatmak isterim.

     M. Engin Şatana

Leave a Reply