fbpx
YENİ!

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Bayilik Sistemi Nedir?

Bayilik sistemi, bir markanın veya şirketin ürün veya hizmetlerini belirli bir alanda belirli bir süre için başka bir şirkete (bayi) satma, reklamını yapma ve pazarlama hakkını verdiği iş modelidir. Bu iş modelinde, perakendecinin markası veya şirketi, perakendeciye destek sağlar; şirketin markası, iş modeli, çalışma yöntemi, ürünleri, hizmetleri, reklam, satış ve pazarlamasında. Bir tüccar sistemi, hem tüccara hem de tüccara birçok avantaj sunar. Tanınmış bir marka adı altında bir işletme açarak perakendeci, bir müşteri tabanı oluşturma, pazarlama ve satış konularında destek alır. Yeniden satış ise markanızı yaymanıza ve yeni pazarlar ve müşteriler kazanmanıza olanak tanır.

Bayilik Sistemi Nasıl Çalışır?

Bayilik sistemi, bir şirketin başka bir şirkete belirli bir coğrafi bölgede veya sektörde ürün veya hizmet satma hakkı verdiği bir iş modeli. Bu iş modelinde, ana şirket (franchisor), franchise alana (franchisor) belirli bir ücret karşılığında bir franchise sözleşmesi aracılığıyla bir dizi hizmet ve destek sağlar. Bu hizmetler ve destekler tipik olarak şunları içerir:

  • İş modeli: Ana şirket, franchise alana iş modeli hakkında bilgi verir ve şirketin yönetimi, satış, pazarlama, müşteri hizmetleri ve diğer operasyonel süreçleri için talimatlar verir.
  • Eğitim: Ana şirket, franchisee için eğitim düzenler ve şirketin faaliyetleri hakkında bilgi verir.
  • Pazarlama ve reklam: Ana şirket, franchise alana genellikle ulusal düzeyde pazarlama ve reklam kampanyaları sağlar.
  • İş desteği: Ana şirket, işletme açıldıktan sonra franchise alana işletme yönetimi, finansal yönetim, tedarik zinciri yönetimi, İK yönetimi ve diğer operasyonel desteği sağlar.

Bayilik sisteminde, franchisee, belirli bir alanda veya endüstride şirketin adını, markasını ve ürünlerini kullanan bir şirketin parçası olarak faaliyet gösterir. Franchisee, şirket adını kullanarak müşteri çekiyorsa, ana şirket marka bilinirliğini artırarak destekler.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.