fbpx
YENİ!

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

XML Nedir?

XML (Extensible Markup Language), Bir metin dosyası formatıdır ve yapılandırılmış veri depolama ve iletimi sağlar. XML genellikle İnternet uygulamalarında ve Web hizmetlerinde kullanılır. XML dosyaları, belirli bir yapıdaki verileri içerir. Bu yapı, etiket adı verilen bazı öğeler tarafından tanımlanır. Örneğin, bir XML dosyasında etiketle başlayan bir öğe, etiketle biter. Bu unsurlar arasındaki her şey, o unsurun içeriği olarak kabul edilir.

XML Belgeleri Ne Amaçla Kullanılır?

XML (eXtensible Markup Language) belgeleri, veri depolama, veri alışverişi, web servisleri ve daha birçok amaç için kullanılan bir belge formatıdır. Bu belgeler, insanlar ve bilgisayarlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmak  ve yapısal olarak doğru, okunabilir ve düzenlenebilir iletişim sağlamak için tasarlanmıştır. 

XML belgeleri, web uygulamaları arasında bilgi alışverişinde bulunmak için yaygın olarak kullanılır. Örneğin, bir e-ticaret web sitesindeki ürün bilgileri bir XML belgesinde saklanabilir ve bu belge, tedarikçi veya ürün listeleme siteleri gibi diğer uygulamalara entegre edilebilir. 

XML belgeleri, verileri depolamak ve yönetmek için de kullanılabilir. Veritabanındaki veriler, bilgilerin farklı sistemler ve uygulamalar arasında paylaşılmasına izin veren bir ara yazılım olarak kullanılabilen XML belgelerine aktarılabilir. 

Web hizmetleri de XML belgelerini kullanır. Web hizmetleri, farklı platformlar arasında veri alışverişi yapmak için kullanılan bir teknolojidir. Bu teknoloji, bir uygulama programlama arabirimi (API) aracılığıyla çağrılan işlevlerin XML belgeleri biçiminde yanıt vermesini sağlar. 

Kısaca XML belgeleri, veri alışverişi, veri depolama ve  yönetimi için kullanılan bir belge biçimidir.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.