fbpx
YENİ!

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Stok Kodu Nedir?

Stok kodu, ürünün benzersiz  tanımlayıcısıdır ve envanter yönetim sistemlerinde kullanılır. Her ürün için ürünün adını, özelliklerini ve diğer bilgileri içerebilen ayrı bir stok kodu oluşturulabilir. Depo kodları, ürünleri izlemeyi ve yönetmeyi kolaylaştırır ve diğer şeylerin yanı sıra depo, nakliye, satış ve envanter yönetiminde kullanılır. Ayrıca müşteri siparişlerini işlemek, envanteri düzenlemek ve stok takibi yapmak için stok kodları kullanılabilir.

Stok Kodu Nasıl Belirlenir?

Stok kodları, ürünlerin benzersiz kimliklerini belirlemek için kullanılan bir dizi sayı ve harf kombinasyonudur. Bu kodlar, ürünlerin envanterlerinde takip edilmesine, siparişlerin işlenmesine, stok seviyelerinin izlenmesine ve daha fazlasına yardımcı olur.

Stok kodu belirlerken aşağıdaki ipuçları faydalı olabilir:

  1. Benzersiz olmalıdır: Her ürünün farklı bir kodu olmalıdır. Bu sayede hangi ürünlerin ne kadar stokta olduğunu daha kolay takip edebilirsiniz. 
  2. Alakalı olmalıdır: Stok kodları, ürünlerin kısa bir açıklamasını içermelidir. Bu size envanter arama  veya sipariş işleme için zaman kazandırabilir. 
  3. Basit olmalı: stok kodları uzun veya karmaşık olmamalıdır. Kısa ve hatırlaması kolay kodlar envanteri kolaylaştırabilir. 
  4. Doğru şekilde saklanmalıdır: Stok kodlarının veritabanında doğru şekilde saklanması, ürünlerin deponuzdaki doğru stok seviyelerine karşılık gelmesine yardımcı olur. 

Bazı şirketler stok kodları oluşturmak için özel yazılımlar kullanabilir. Ancak küçük işletmeler, Excel veya Google E-Tablolar gibi basit bir elektronik tablo programı kullanarak hisse senedi kodları oluşturabilir.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.