Genel

Şahıs Şirketine Personel Almak Mümkün Mü?

By Monday September 16th, 2019 No Comments

Arkadaş ortamında sohbet ederken aklınıza harika bir fikir geldi ve bunu hayata geçirmek istediniz ancak şirket açmaktan korkuyor musunuz? Şirket açmak denilince akla ilk olarak anonim ya da limited şirketi düşünülse de şahıs şirketi böyle bir noktada değerlendirilebilecek en doğru şirket çeşididir. Limited ve anonim şirketlerde belirli bir miktarda paranız olması gerekir ve arkadaş ortamında bulduğunuz fikri hayata geçirmek için sermayeniz olmayabilir. Bunun için en doğrusu az maliyetli şahıs şirketini açarak ilk adımı atmaktır. Şahıs şirketi açmanın gerekliliğini daha detaylı incelemek isterseniz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şahıs şirketinde ofis ihtiyacıyla ilgili yazımız ise burada. Bugün de şahıs şirketinize fikrinizi birlikte bulduğunuz arkadaşınızı ya da işinizi kolaylaştıracak yetenekte insanları çalışan olarak almak mümkün mü bunu anlatacağız.

 

SGK bildirimi önemli

 

Şahıs şirketi tabiriyle karşı karşıya kalındığında ilk akla gelen tanım, tek kişiden oluşan bir işletmedir. Genel anlamda tek kişi olarak düşündüğümüz şahıs şirketleri aslında tek kişiden oluşan bir işletme anlamına gelmez. Şahıs şirketi terimi, kolektif işletmeler anlamına da gelebilir. Yani şahıs şirketiniz olduğunuzda personel almanız mümkündür. Burada önemli olan nokta SGK bildirimidir. Kendi şahıs şirketi olanlar kendi işlerini yaptıkları için bağkur kapsamında sigortalıdırlar. Eğer şahıs şirketinde şirket sahibi haricinde personeller çalışacaksa bu kişilerin SGK’ya bildirilmesi gerekir.

 

SGK bildirimi nasıl yapılır?

 

Daha önce hiç sigortalı bir işçi çalıştırmamış olan şahıs şirketi sahiplerinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerekir. İlk adım işyeri tescili yaptırmaktır. Bunun için işyeri bildirgesi, vergi levhası, işverenin imza sirküleri, işverenin kimlik fotokopisi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidip işyeri sicil numarası alınır. Daha sonra e-bildirge şifresi için gerekli evraklarla başvuru yapılmalıdır. Şifre evraklarıyla birlikte işverenin imza sirküleri ve kimlik fotokopisi de gereklidir. E-bildirge şifresi ile birlikte SGK’nın e-bildirge ekranından işe giriş bildirgesi ve prim hizmet belgesi verilmelidir.

İzleme Önerisi: Şahıs Şirketinde Personel Alımı Nasıl Olur?

Şirket Neden Kurulur? Neden Gereklidir?

Şahıs Şirketi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Nereden başlamalıyım? Şirket Kurmak