fbpx
YENİ!

Müşteriler Sepeti Neden Terk Ediyor?

Tüm e-ticaret girişimcilerinin ortak isteği, tabi ki satış yapabilmek oluyor.

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Tüm e-ticaret girişimcilerinin ortak isteği, tabi ki satış yapabilmek oluyor. Bunun için de operasyondan pazarlamaya her noktada dikkatli adımlar atmak gerekiyor. Ancak siz ne kadar dikkatli olsanız da dijital dünyanın hızlı işleyişi, e-ticarette karşımıza bir sorunu ortaya çıkarıyor. Bu sorun: müşterilerin sepeti terk etmesi… Fiziksel mağazalarda kasaya gidilip bir anda vazgeçme oranı ne kadar düşükse e-ticarette bu sorunun oranı oldukça yüksek oluyor. Bu nedenle sepeti terk etme sorunu, e-ticarete özgü bir sorun demek de pek yanlış olmuyor. Peki, bu sorunu nasıl çözebiliriz? Sorunu çözebilmek için “müşteriler sepeti neden terk ediyor” sorusunun cevaplarını detaylıca kavramak gerekiyor. Bunun altında yatan sebepleri öğrendikçe çözümler de kendiliğinden geliyor.

Kargo Bedeli ve Süresi

Bu konu üzerinde yapılan Statista araştırmasına göre en büyük paya sahip neden olarak kargo ücreti görülüyor. Çünkü müşteriler, e-ticarette ürün fiyatından daha yüksek bir kargo bedeli ödemeye sıcak bakmıyor. Bu nedenle kargo ücretini iyi ayarlamanız, hatta mümkünse ücretsiz kargo seçeneği koymanız, bu oranı düşürmenizin çözümü oluyor.

Kargo ücretinin yüksek olması dışında kargo süresinin uzun olması da sepeti terk etmeyi oldukça etkiliyor. Müşteriler, hızlı alışveriş sonucunda ürünleri hızlı bir şekilde teslim almak istiyor. Kısa zamanda gönderim yapabileceğini belirten mağazalar, bu konuda avantaj sağlıyor. Yani çözüm olarak; ürün sayfalarında kargo bedeli ve süresi mutlaka görülür biçimde belirtilmesi ve bu etkenlerin müşterileri olumsuz etkileyecek düzeyde olmaması gerekiyor.

Üyeliğin Zorunlu Olması

Müşteri, sepete geldikten sonra önüne hiçbir engel çıkmadan bu işlemi tamamlamak istiyor. Ancak satın alma sürecinin tamamlanması için üyeliğin zorunlu tutulması, bu isteğe oldukça ters düşüyor. Bu zorunluluk, e-ticaretin hızlı ve pratik yapısını da olumsuz etkiliyor.

Üyeliğin zorunlu olması, sadece bir engel değil güvenlik endişesi de yaratıyor. Günümüz teknolojik dünyasında pek çok kontrolsüz ve güvensiz pazarlama örneklerine denk gelinmesi sonucu doğal olarak tüketiciler özel bilgilerini paylaşmak istemiyor. Üyelik için gerekli olan bilgiler de isim, mail gibi kendi şahıs bilgileri olduğu için üyelik zorunluluğu müşteri tarafında olumlu bir izlenim yaratmıyor.

Karmaşık Ödeme Sistemi

Müşteri, ödeme sistemine geldiğinde açıklayıcı ve güven verici bir sayfa ile karşılaşmak istiyor. Ancak ödeme sistemi, ne kadar karmaşık unsurlara sahipse o kadar güvensiz bir hava yaratıyor. Bu durum site tasarımı ile de ilgili olduğu için e-ticaret web sitesini basit ve açıklayıcı tutmak, sepet terk etme oranını düşürmek için önemli bir yere sahip oluyor.

Ödeme sistemi ile ilgili ayrıntıları, pazaryerindeki mağazanızda ya da web sitenizde müşterilerinize sunmak gerekiyor. Bu şekilde akıllarda soru işareti kalmadan alışverişin tamamlanması daha olası bir seçenek oluyor.

Satın Alma İçin Araştırma İsteği

Bir şey satın alma, sadece satın alma eylemi ile gerçekleşmiyor. Bu sürecin bir karar verme aşaması da oluyor. Bu adımlar bazen düzenli bir şekilde işlerken bazen de karar aşamasında tekrar araştırma yapma isteği doyabiliyor ve adımlar yer değiştirebiliyor. İşte bu durumlarda sepeti terk eden müşteriye ulaşmanın önemi, daha da iyi anlaşılıyor.

Müşteri sepeti terk ettikten sonra ona hatırlatıcı unsurlarda bulunmanız ya da sepeti terk etme nedenini öğrenmeniz önemli bir yere sahip. Bu şekilde özel ilgiyi üzerinde hisseden müşterinin aklında marka ile ilgili olumlu düşünceler oluşuyor. Ayrıca tekrardan araştırma isteği duyan bir tüketiciyi de sepete yönlendirerek alışverişi tamamlamasını sağlamak, bu şekilde daha kolay oluyor.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.