muhasebe

Logo mu Paraşüt mü?

Salı Mart 23, 2021 Yorum Yok

logo mu parasut muDijital evrenin çok daha fazla genişlediği çok enteresan bir yıl olarak 2020, şimdiden tarihteki yerini aldı bile. 10 yıllık dijital gelişimin 1 yıla sığdırıldığı sözünü bu yıl hepimiz çokça duyduk.

Dopigo 2021 E-Ticaret Görünüm Araştırması raporunda görüşülen binden fazla e-ticaret girişimcisinin %46’sının e-ticaret ekosistemine bu yıl ilk defa dahil olduklarını gözlemledik. O halde bu dijital genişlemenin en büyük sorunu; bir e-ticaret sitesine sahip olmanın yeterli olup olmadığı sorusudur.

Bir e-ticaret sitesini yalnızca kullanılan altyapı ve yer aldığı platformlar bazında değerlendiremeyiz. Bir e-ticaret sitesinde buzdağının görünmeyen yüzü o kadar büyüktür ki perde arkasında işin tüm ayakları için farklı araçlar ve yazılımlar bütün gücüyle çalışır. İşte bu yazılımlardan birisi olarak karşımıza çıkan online muhasebe yazılımları hem kullanım kolaylığı hem de tamamen dijital işletmelere odaklı yapısıyla göz kamaştırıyorlar. Bu yazıda online muhasebe programlarını Logo ve Paraşüt markaları üzerinden inceleyecek, artı yönlerini ve eksi yönlerini belirleyecek ve en nihayetinde hangisini kullanmanız gerektiği ile ilgili bir fikir edinmenizi sağlayacağız.

Hazırsanız başlayalım!

Logo

Logo 1984 yılından bu yana farklı ihtiyaçlara yönelik yazılımlar üreten bir firma olarak farklı sektörlere yönelik birçok dijital yazılım türüne sahiptir. Özellikle muhasebe alanında ürettiği yazılımlarla adından söz ettiren firmanın son yıllarda en göze çarpan muhasebe yazılımlarından birisi olan Logo muhasebe yazılımını gelişen dijital teknolojiler ışığında incelemeye tabi tutacağız.

Yazının girişinde bahsettiğimiz istatistikle birlikte günümüzde dijital işletme sektörleri alanlarını genişletiyor ve halihazırda fiziki mağazalara ihtiyaç duyan birçok işletme de bu genişleme alanına kayıtsız kalamıyor. Bu nedenle özellikle e-ticaret alanında faaliyet gösteren işletmeler için elzem olan online muhasebe yazılımları hem işleyiş hem de özellikleri bakımından kullanıcı olmaya aday dijital işletmeler tarafından tercih sebebi oluyor.

Logo, muhasebe yazılımları arasında ülkemizde kullanılan en popüler yazılımlardan birisi olarak öne çıkıyor. Kolay kullanım, her yerden erişim ve bunun gibi özellikler artık bu tarz yazılımlar için olmazsa olmaz bir kesinlik gerektiriyor.

Özellikler

Özellikle KOBİ’ler için sunulan Logo, tek başına çalışanlardan mikro işletmelere kadar birçok işletmeye hitap eder. Sunduğu özelliklerle daha çok verim, zaman maliyeti ve operasyonel işlere daha çok vakit ayırabilme imkanı sunar.

 • Fatura Takibi: Alış Satış faturalarını kolayca takip edebilir. Tüm fatura detaylarına her yerden kolay erişim imkanı sunar.
 • E-Fatura ve E-Arşiv: 30 dakikada hızlıca e-fatura sistemine kaydolma ve tüm fatura işlemlerine tek panel üzerinden kolayca erişim. Aylık 100 kontöre kadar kullanım hediyesi
 • Cari Hesap Takibi: Tedarikçiler ve Müşterilerle olan tüm online ödeme takibi, alış ve satış hesaplamalarını ve gerçekleşen tüm giriş çıkışları listeleme
 • Gelir-Gider Takibi: İşletmenin alış satış işlemleri sonrası oluşan gelir ve giderler için detaylı listeleme
 • Stok Takibi: işletmenin tüm stoklarında yapılan alım ve satımlar için ayrıntılı stok takibi
 • Özet Raporlar: İşletmenizin tüm giriş ve çıkış işlemleri ile ilgili analiz ve raporlama
 • Nakit Yönetimi: İşletme kasasının takibi, banka hesapları ile entegrasyon kurarak detaylı nakit yönetimi
 • Entegrasyonlar: Akıllı fiş okuma ve bankalarla tam entegrasyon
 • E-Serbest Meslek Makbuzu: Ücretsiz e-smm danışmanlığı ile e-smm’ye geçiş kolaylığı ve aylık 100 köntöre kadar kullanım hediyesi

Fiyatlandırma

Logo, işletmelere 2 farklı paket ile fiyatlandırma imkanı sunar. Bu paketler; ön muhasebe paketi ve e-dönüşüm paketidir. Ayrıca İşletmelerin e-dönüşümlerine yardımcı olmak için sunulan paket ön muhasebe paket ile birlikte yıllık olarak indirimli olarak sunulur. Ayrıca 14 günlük ücretsiz deneme süresi vermektedir.

Paketler Aylık Yıllık
E-dönüşüm Paketi 400₺ + KDV
Ön Muhasebe Paketi 50₺ + KDV 450₺ + KDV
İkisi Bir Arada 650₺ + KDV

Kullanıcı Arayüzü

Logo, girişte kullanıcıları basit bir kullanıcı arayüzü ile karşılıyor. Ekranın solunda tüm işlemlerinizin olduğu bir navigasyon alanı ile tüm işlemlere kolayca erişim sağlanabiliyor. Kullanımı ve içeriği ile karmaşık olmayan bir arayüze sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Değerlendirme

Genel olarak mikro işletmeler için yeterli özelliklere sahip olan Logo, uygulamadan verdiği tüm özellikler ve fiyatlama politikası açısından ilk etapta tek başına çalışanlar ve dijital işletme sahipleri için yeterli olabilecek ön muhasebe uygulamalarını barındırıyor.

Paraşüt

2013 yılında online muhasebe uygulaması olarak kurulan Paraşüt, muhasebe sektörünün yakından tanıdığı Zirve ve Mikro yazılım tarafından 2019 yılında satın alındı. Halen bu çatı altından bağımsız bir uygulama ve firma olarak hizmet veriyor. Kurulduğu günden bu yana özellikle dijital işletmeler için göze çarpan özellikleriyle hizmet veren Paraşüt, bir online muhasebe yazılımından çok daha fazlasını vadetmek üzere birbirinden farklı özelliklerle bizi karşılıyor.

E-ticaret sektörünün gelişimi ile birlikte dijital kayıt ve bulut sistemlere ihtiyaç her zamankinden daha fazla aranır hale geldi. Bu nedenle masaüstü yazılımlar yıllar içerisinde yerini, bulutta depolanan, güvenli ve online olarak her yerden ulaşılabilen online yazılımlara ya da uygulamalara bıraktı.

Paraşüt, dijital işletme modeliyle çalışan tüm şirketlere online muhasebe yazılımı ile tam bir destek sunuyor. Özellikle kolay kullanıma sahip arayüzü, basit ve sade bir anlayışla tasarlanmıştır. Daha fazla vakit kaybetmeden Paraşüt’ün ne gibi özellikleri var onlara göz atalım.

Özellikler

Her boyutta işletme için ön muhasebe ve CRM özelliklerine sahip, bulut tabanlı bir online muhasebe yazılımı sunan Paraşüt, yola çıktığı ilk günden bu yana sunduğu özelliklerle hedeflediği kitlenin dijital işletmeler olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

 • Fatura Takibi: Fatura şablonu, toplu fatura yazdırma, teklif modülü, tekrarlama emri, vb. fatura ile ilgili tüm işlemleri yapabilme esnekliği ve alış-satış faturalarının tamamını gözlemleyebilme
 • Serbest Meslek Makbuzu: Kolay ve pratik makbuz kesebilme, takip, tahsilat ve ödeme takibi gibi birçok işlemi kolayca yapabilme
 • Cari Hesap Takibi: Müşteri ve tedarikçilerinizle alakalı tüm alış ve satış bakiyelerini inceleyebilme, raporlama, teklif oluşturma, vb. tüm cari hesap takibini yapabilme
 • Gelir – Gider Takibi: İşletmeye giren ve çıkan tüm paranın tam kontrolü, banka mutabakatı, maaş, prim, avans ve şirket giderlerini personel bazlı takip edebilme özelliği, vb. gelir gider takibi özelliği
 • E-fatura ve E-arşiv: E-fatura ve E-arşiv ile tam entegrasyon, kolay e-fatura başvurusu, kolay fatura kesimi, vb.
 • E-serbest meslek makbuzu: Serbest meslek erbapları için kolay e-smm dönüşümü, kolay makbuz kesimi, vb.
 • Banka Entegrasyonu: Popüler tüm bankalar ile kolay entegre olabilme özelliği, anında bakiye görüntüleme, otomatik bilgi girişi, tek panelden tüm banka hesaplarına erişim
 • Online Tahsilat: Müşterilerden kolayca online tahsilat yapabilme, e-posta ile paylaşım yaparak güvenli online tahsilat özelliği, vb.
 • Stok Takibi: Ürünlerin stok takibi, girişi ve çıkışlara göre otomatik güncelleme, stok hareketleri raporlama, ayrıntılı stok raporları, vb.
 • E-ticaret Entegrasyonları: E-ticaret altyapıları (Opencart, Woocommerce, Shopify, İdeasoft, Ticimax, Wix) ve popüler pazaryerleri (Pttavm, Trendyol, Hepsiburada, N11, Gittigidiyor, Çiçeksepeti, Morhipo, Hepsiburada, Akakçe, Amazon) ile sorunsuz entegrasyon, tüm operasyonel süreçleri tek panelden yönetebilme özelliği
 • CRM Entegrasyonu: Satış, müşteri ilişkileri ve muhasebe sürecini bir arada yönetebilme özelliği ve satış süreçleri takibini kolayca yapabilme esnekliği
 • Raporlama: Ayrıntılı tüm raporlar; tahsilat raporları, nakit dengesi raporları, gelir gider raporları, vb.

Fiyatlandırma

Paraşüt, aylık ve yıllık olmak üzere tek paket olarak fiyatlama sunmaktadır. Ayrıca 14 günlük ücretsiz deneme süresi bulunmaktadır.

Paketler Aylık Yıllık
Paraşüt Ön Muhasebe 95₺ + KDV 792₺ + KDV

Kullanıcı Arayüzü

Paraşüt, dijital işletmelere yönelik bir online muhasebe yazılımı olarak ön muhasebe işlerini basitleştirmek isteyen işletme sahipleri için basit, sade ve anlaşılır olarak tasarlanmıştır. Daha fazla detay ve işlemlere kolay erişim imkanı sayesinde hızlı bir kullanım da sağlar. Logo’da olduğu gibi ekranın sol tarafında işlemlerin yer aldığı navigasyon alanı bulunmaktadır. Ayrıca abonelerine grafik ve gösterim açısından zengin bir kullanıcı deneyimi sunar.

Değerlendirme

Paraşüt dijital işletmeler için adeta biçilmiş kaftan! Basit ve kolay kullanımı, detaylı işlem ağacı ve sunduğu tüm özelliklerle ön muhasebeden daha fazlasını içeren bir online muhasebe yazılımı olarak sahnede parlıyor. Logo fiyat olarak daha avantajlı olsa da Paraşüt, CRM entegrasyonu ve e-ticaret entegrasyonları ile dijital işletmelerin ihtiyacına yönelik tüm özellikleri bir arada sunuyor.

Peki, Hangisini Seçmelisiniz?

İki online muhasebe yazılımı arasından seçiminizi, yaptığınız işin niteliğine, fiziksel ve dijital işleyiş özelliklerinize ve fiyat/performans kriterlerine göre incelemelisiniz. Hangisinin işinize daha çok yararlı olacağını, her iki yazılımında deneme sürelerinde test ederek gözlemleyebilir, işletmenize en uygun online muhasebe yazılımını seçebilirsiniz.

Dopigo; Paraşüt ve Logo Go 3 ile Logo Tiger 3 yazılımlarıyla entegredir. Dilerseniz Paraşüt ve Logo çözümlerimizi inceleyebilir, Fiyatlar sayfamızdan da bütçenize en uygun paketi seçebilirsiniz.

 

Başarılı Bir E-Ticaret Girişimi İçin 4 Muhasebe Adımı yazımız için tıklayın!

E-Ticarette En Çok Önerilen 3 Muhasebe ve Ön Muhasebe Programı yazımız için tıklayın!

Bir Muhasebe Yazılımında Olması Gerekenler yazımız için tıklayın!

 

Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.