E-Fatura

E-Fatura Kullanarak İşiniz Nasıl Kolaylaşır?

Salı Ekim 30, 2018 Yorum Yok

Adı üzerinde E-Fatura bir dijital fatura çeşididir. Peki E-Fatura kullanarak işiniz nasıl kolaylaşır? Dijital olması özelliği nedeniyle düzenleme, gönderme, arşivleme konularında yüksek avantaj sağlar ve birtakım maliyetlerden kurtulmuş olursunuz. İşiniz hızlanır. Detaylara ayrıntılı bakalım.

 

E-Faturaya Genel Bakış

E-Fatura genel anlamıyla bir faturadır. İlerleyen zamanlarda tamamen matbu faturaların yerini alması beklenmektedir.

Elektronik yani bilgisayar ortamında hazırlanan E-Fatura, maliyenin sunucu sistemi içerisinde barınan bir sisteme sahiptir. E-Fatura işlemleri bu sisteme entegre olabilen diğer sistemler aracılığıyla yapılır.

E-Fatura sistemi dijital ortamda işlediği için bildiğimiz fatura işlemlerinden farklılık gösteren süreçlere sahiptir. Alıcıya ve satıcıya iletilmesi, iptal edilmesi, iade edilmesi gibi süreçler normal faturalardan daha farklı ancak daha kolaydır.

 

E-Faturanın Sağladığı Avantajlar

İş hayatında en önemli konuların başında maliyet gelir. Dijital imkanlar hem hayatı kolaylaştırır hem de maliyet avantajı sunar. E-Fatura kullanımda posta ve matbaa giderleri olmadığından maliyet avantajı ön plana çıkar.

E-Fatura kullanarak hızlı biçimde fatura kesebilirsiniz. İşlemlerinizi dijital paneller aracılığıyla yapacağınız için fatura yazdırma, gönderim ve kargo takibi süreçlerini ortadan kaldırmış olursunuz. Eğer isterseniz E-Faturanın çıktısını alabilirsiniz.

E-Fatura kullanımında gönderim hızı anlık sürelere indiğinden dolayı ve kaybolma riski olmadığı için tahsilatlar da hız kazanmış olur. Bütün E-Fatura kayıtları anında dijital ortamda arşivlendiği için istediğiniz anda daha önceden oluşturmuş olduğunuz bir faturaya ulaşabilirsiniz. Bu imkan da mutabakat ve raporlama süreçlerinizi oldukça hızlandırır.

 

E-Arşiv Nedir?

E-Fatura, dijital fatura sisteminin genel adı olup, şirketler arasında gönderilen faturalara da E-Fatura denmektedir.

E-Arşiv fatura ise E-Fatura sistemine dahil olan ve bireysel tüketici için oluşturulan faturadır. Örneğin; internet üzerinden satış yapan bir mağazadan cep telefonu aldığınızda size E-Fatura değil E-Arşiv faturası gönderilir.

 

Bunları da okuyabilirsiniz!

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır?

Pazaryeri Entegrasyonu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

Bunları da İzleyebilirsiniz!

Dijital Faturaya Geçiş Rehberi