fbpx
YENİ!

Dosya Transfer Protokolü (FTP)

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Dosya Transfer Protokolü (FTP) Nedir?

Dosya Transfer Protokolü (FTP), internet üzerinden bilgisayarlar arasında dosya aktarımı için kullanılan bir standarttır. FTP, bir sunucu ile bir bilgisayar arasında veri aktarım protokolü olarak kullanılır. Bu protokol, İnternet’teki en eski ve en yaygın dosya değişim protokollerinden biridir. FTP, bir sunucu ile bilgisayar arasında veri aktarmak için birçok işlevi yerine getiren bir dizi komut kullanır. Bu komutlar, kullanıcıların sunucudan dosya yüklemesine veya indirmesine, dosyaları silmesine, yeniden adlandırmasına ve taşımasına olanak tanır. FTP, kullanıcıların sunucudaki dosya ve klasörleri değiştirmesine de olanak tanır.

Dosya Transfer Protokolü (FTP) Nasıl Kullanılır?

FTP (File Transfer Protocol), dosya transferi yapmak için kullanılan bir ağ protokolüdür. FTP, bir sunucu ve bir istemci (kullanıcı) arasındaki dosya transferi için tasarlanmıştır.

FTP kullanarak dosya transferi yapmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

  1. FTP istemcisini indirin ve kurun. FileZilla, WinSCP veya Cyberduck gibi ücretsiz FTP istemcileri mevcuttur. 
  2. Bir FTP istemcisi açın ve sunucu adı, kullanıcı adı ve parola gibi gerekli bilgileri girin. Bu bilgiyi FTP servis sağlayıcınızdan almak veya dosya yüklemek istediğiniz sunucudan  alabilirsiniz. 
  3. Sunucuya bağlandıktan sonra, sunucunun dosya yapısını görmek için FTP istemcisinde “Dosya Gezgini”ne gidin. Burada sunucudaki dosyaları görebilirsiniz. 
  4. Dosyaları indirmek için, sunucudan bilgisayarınıza indirmek istediğiniz dosyayı seçin ve istemci uygulamasında “İndir” düğmesine tıklayın. 
  5. İndirilen dosyalar için hedef klasörü seçin ve indirme işlemini başlatın. 
  6. Dosya yüklemek için, bilgisayarınızdan indirmek istediğiniz dosyaları seçin ve istemci uygulamasında “Gönder”e tıklayın. 
  7. Kurulacak sunucunun hedef dizinini seçin ve kurulumu başlatın.

FTP kullanarak dosya transferi yapmak oldukça basittir. Ancak, güvenlik nedeniyle, dosyalarınızı korumak için FTP istemcileri tarafından sağlanan güvenlik özelliklerini kullanmanız önerilir.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.