fbpx
YENİ!

Cost Per Lead / CPL (Lead Başı Maliyet)

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Cost Per Lead / CPL (Lead Başı Maliyet) Nedir?

Potansiyel müşteri başına maliyet (CPL) veya “potansiyel müşteri başına maliyet”, bir pazarlama kampanyası sonucunda bir müşteri adayı elde etmek için harcanan toplam maliyeti ifade eder. Bu metrik, pazarlamacıların kampanya başarısını ölçmek ve gelecekteki kampanyaları planlamak için kullanabileceği önemli bir metriktir.

CPL genellikle bir reklam kampanyasının toplam maliyetinin (ör. reklam alanı, proje maliyetleri vb.) kampanya sırasında oluşturulan toplam müşteri adayı sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Örneğin, bir pazarlama kampanyasına 10.000 ABD Doları harcadıysanız ve kampanya sırasında 100 yönlendirme elde ettiyseniz, CPL’niz 100 ABD Doları olur.

Cost Per Lead / CPL (Lead Başı Maliyet) Ne İşe Yarar?

Olası satış başına maliyet (CPL), pazarlama kampanyalarının başarısını ölçmek için kullanılan bir ölçümdür. CPL, bir markanın edindiği her olası satışın maliyetini ifade eder. CPL, bir pazarlama kampanyasının etkinliğini ölçmek ve bütçeyi optimize etmek için kullanılır. 

Bir kampanyanın başarısı elde edilen satışa bağlı olsa da, markanın yeni müşteri adayları elde etme maliyeti de önemlidir, çünkü müşteri adaylarının satıştan önce edinilmesi gerekir. CPL, olası satış edinme maliyeti hesaplanarak elde edilir. Örneğin, bir marka bir Google reklamı yayınlıyorsa ve reklama tıklayan 100 kişiden 10’u markanın web sitesine kaydoluyorsa, CPL, reklam için ödenen fiyatın tıklama başına maliyete (TBM) 10’a bölünmesiyle hesaplanır.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.