fbpx
YENİ!

Pazaryeri Mağaza Puanı Nedir? Nasıl Artırılır?

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Pazaryeri Mağaza Puanı Nedir? Nasıl Artırılır?

Günümüzde e-ticaret platformları ve çevrimiçi pazaryerleri, alışveriş dünyasını baştan aşağı değiştirdi. Bu yeni dünyada, mağaza sahipleri için başarıyı belirleyen anahtar faktörlerden biri “Pazaryeri Mağaza Puanı”dır. Peki, bu puan nedir ve neden bu kadar önemlidir?

Pazaryeri Mağaza Puanı, bir çevrimiçi mağazanın toplam performansını yansıtan bir değerlendirme sistemidir. Müşteri memnuniyeti, ürün kalitesi, teslimat hızı ve müşteri hizmetleri gibi birçok faktöre dayanır. Bu puan, potansiyel müşterilerin mağazanızı ne kadar güvenilir bulduğunun bir göstergesi olup, satışlarınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Yüksek bir puan, daha fazla müşteri güveni ve dolayısıyla daha fazla satış anlamına gelir.

Peki, bu hayati öneme sahip Pazaryeri Mağaza Puanını nasıl artırabilirsiniz? Bu yazıda, puanınızı etkileyen faktörleri derinlemesine inceliyor ve puanınızı artırmanın etkili yollarını sunuyoruz. İster yeni başlayan bir e-ticaret girişimcisi olun, isterse deneyimli bir çevrimiçi satıcı, bu rehberle mağaza puanınızı nasıl optimize edeceğinizi öğreneceksiniz.

Mağaza Puanı Nedir?

Halihazırda Türkiye’de şu an birçok e-ticaret platformu satış yapmak isteyen mağaza sahiplerine pazaryeri özelliği ile mağaza açmalarına imkan sağlayan bir sisteme sahipler.Hepsiburada, Trendyol, N11, Amazon, ÇiçekSepeti, vb. platformların her birinde satıcıların yani mağazaların belirli kriterlere göre belirlenmiş mağaza puanları bulunmaktadır. Her pazaryeri platformunda bu kriterler farklılaşsa da temel olarak belirli e-ticaret prensipleri hemen hemen hepsinde uygulanmakta ve buna göre bir mağaza puanı belirlenmektedir.

Mağaza Puanı, müşterilerin mağazadan alacakları ürünün güvenilirliği, kalitesi, ulaşımı, vb. birçok kriterin bir araya gelmesiyle belirlenen, o mağazanın daha önce satışlarının bir yansıması olarak pazaryerlerinde yer alan satışlara direkt etkisi olan önemli bir faktördür.

Mağaza Puanınıza Olumlu Etki Eden Unsurlar

Pazaryeri platformlarının kendi iç dinamiklerine göre belirledikleri kurallar olsa da dünya genelinde genel geçer olarak mağaza puanı hesaplamasına katkı yapan belirli unsurlar vardır.

Zamanında Gönderim

Müşterinin beklediği teslimat tarihinden sonra ürününü alması, özellikle son dakikada alışveriş yapanlar için asla hoş karşılanacak bir durum değildir. Bu nedenle sağladığınız teslim sürelerinin doğru olması, gönderim planlamanızın aksamaları içerecek şekilde bu planlamaya dahil edilmesi oldukça önemlidir.

Teslimat süresi, ürününüzü gönderime hazır hale getirmek için geçen süredir ve nakliye süresini içermez. Burada önemli bir detayı atlamayalım; teslimat süreleri İŞ GÜNLERİ DEĞİL, takvim günleri kullanılarak hesaplanır.

Daha kısa teslim süreleri bir alıcının satın alma kararını etkilemeye yardımcı olabilirken, ürününüzü zamanında gönderememek, dahil olduğunuz pazaryerindeki mağaza puanınızın düşmesine neden olur. Bu nedenle zamanında bir gönderim müşteri tarafında her zaman size artı bir puan sağlar.

Müşteri Mesajlarına Zamanında Yanıt Vermek

Her pazaryerinde direkt olarak mağaza ile iletişime geçme prosedürü olmayabilir. Ancak genel anlamda yanlış ürün gönderimi, iade talebi, vb. süreçler için pazaryeri yönetim alanınızda bununla ilgili aksiyonları alabileceğiniz birçok bildirim ve harekete geçme uygulaması mevcuttur.

Müşteriler, ürününüz hakkında merak ettikleri soruların hemen cevaplanmasını isterler. Birçok pazaryeri, mağazalardan haftanın 7 günü 24 saat müşterilerinin sorularına belirli bir süre içerisinde (genellikle 24 saat içinde) yanıt vermesini bekler. Ürün hakkında size dönüş yapan müşterilerinize hızlı cevaplar vererek mağaza puanınıza olumlu bir katkı sağlayabilirsiniz. Unutmayın duyarlı olmak, müşterilerinizi mutlu etmenin anahtarlarından birisidir.

Ürünü En iyi Şekilde Paketlemek

Yukarıda bahsedilen tüm unsurlar şüphesiz mağaza puanınıza olumlu bir katkı sağlayacaktır. Ancak ürünü göndermeden önce paketleme ve ürününüzü gönderime hazırlama konusunda yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız bu konuda kendinize bir iyilik yapmalı ve ürün paketlemelerini en iyi şekilde hazırlamalısınız.

İyi paketlenmiş ve müşterinin eline sapasağlam ulaşmış bir ürünün tatmin düzeyi; hem ürün yorumlarında hem da mağaza yorumlarında açıkça görülecektir. Unutmayın, ürününüzü istediğiniz kadar hızlı göndermeniz o ürünün sağlıksız bir şekilde ulaşmasını engellemeyebilir.

Tabi ki üçüncü taraflardan (kargo şirketi, vb.) kaynaklanan birçok hatadan siz sorumlu olmayacaksınız. Ancak, hangi üçüncü taraf firmayla çalışıyor olursanız olun müşterinin sizden aldığı ürünü sapasağlam eline ulaşmasını sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır.

Harika Satıcı Yorumları

Her pazaryerinin farklı inceleme türleri bulunmaktadır. Genel olarak çoğu pazaryerinin iki tür incelemesi vardır. Bunlar, satıcı incelemesi ve ürün incelemesi şeklindedir.

Ürün incelemeleri, ürünü satın alan müşterilerin ürün hakkındaki yorumlarını içerir. Satıcı incelemeleri ise müşterinin satıcıyla etkileşimde bulunduğu sırada yaşadığı mağaza deneyimiyle ilgili verdiği puandır.

Daha önce bahsedilen ipuçlarını uygulamak, mükemmel bir satıcı incelemesi almanıza yardımcı olabilir. Genel olarak pazaryerleri 5 ya da 10 üzerinden bir puanlama sistemi yaparlar. Çoğu Pazaryeri platformunda bu puanlama ondalık olarak daha da genişletilir (9,8,vb.).

Buradaki yorumlar ışığında sizin ürününüze denk gelen bir alıcının ilk bakacağı alan mağaza puanınız olacaktır. Bu puanlama kimi pazaryerlerinde yeşilden kırmızıya giden bir renk skalası ile pekiştirilir. İyi satıcı yorumları almak mağaza puanınızın yükselmesini sağlarken, aynı zamanda müşterilerinizin gözündeki yerinizi sağlamlaştırır.

Mağaza Puanınıza Olumsuz Etki Eden Unsurlar

Pazaryeri platformlarına göre farklı değerlendirme kriterleri bulunsa da yine genel olarak mağaza puanınızı olumsuz etkileyecek belli başlı unsurlar bulunur.

Mağaza Tarafından Yapılan İptaller

Birçok pazaryeri mağaza tarafından yapılan iptallerde mağazanın puanını olumsuz etkileyecek belirli cezalar uygular. Pazaryeri platformları müşteri memnuniyeti adına mağazanızdan ürün alan bir müşterinin siparişini elinizde olmayan sebeplerden iptal etmenizi hoş karşılamayacaktır. Çünkü ürün stoklarını belirleyenin mağazanın kendisi olduğunu bildiğinden dolayı bu durumda mağazaya bir puan cezası uygulayacaktır.

Birçok pazaryeri sağlayamadığınız ya da iptal etmek zorunda kaldığınız ürünü daha farklı fiyatta olan farklı bir satıcıdan temin edecek ve bunu müşteriye (kendi marka bilinirliği için) hiçbir şekilde lanse etmeyecektir. Çoğu durumda pazaryerleri bu tarz iptaller için mağaza puanını düşürmenin yanı sıra ürünün komisyon ücretinin belirli bir kısmını da sizin maliyetlerinize ekleyebiliyor.

Daha önce tartışıldığı gibi, bu cezalardan kaçınmanın en iyi yolu, stoklarınızı güncel tutmak ve teslim sürelerini güncellemektir. Satıcı kaynaklı iptallerin bir başka nedeni de müşterinin ürünü daha ucuz bir fiyata bulma durumudur. Bu durumda stoklarınızı, fiyatlarınızı ve teslim tarihlerini güncel tutmanız her zaman mağaza puanınızın yararına olacaktır.

İadeler

Alıcılar aldıkları ürünün bekledikleri gibi olmadığını gördükleri zaman ürünü iade edebilirler. Ürün özelliklerinin bir şekilde yanlış anlaşılması ya da gönderim esnasında yaşanan bir karışıklık yanlış bir ürün gönderilme olasılığını artırır. Olası mağaza puanı düşüşlerinden kaçınmak için ürün açıklamalarınızı dikkatlice gözden geçirmeniz oldukça önemlidir.

Olabilecek bir başka olası iade nedeni ise ürünün kalitesiz olmasıdır. Böyle bir durumda alıcı ürünün beklediği kalitede olmadığını ve satıcının kendini yanılttığı bir beyanı pazaryerine göndererek iade işlemini gerçekleştirir. Bu da mağaza puanında bir düşüş yaşanmasına neden olur.

Son olarak popüler iade nedenlerinden birisi de ürünün nakliye sırasında hasar görmesidir. Gereksiz hasarlardan kaçınmak için iyi paketleme her zaman sizin için önemli olmalıdır.

Mağaza Puanı Nasıl Artırılır?

Her pazaryeri platformu kendine göre farklı kriterlere sahip olsa da %80 oranında yukarıda belirttiğimiz genel kurallar, hemen hemen tüm pazaryeri platformlarının mağaza puanlarını belirlemede kullandığı temel kriterleri içerir.

Mağaza puanı her açıdan satışlarınızı direkt olarak etkileyen önemli faktörlerden ilkidir diyebiliriz. Bu nedenle bir şekilde geçmişte yaşadığınız satışlardan dolayı mağaza puanınızı düşürdüyseniz, mağaza puanınızı artırmanızın yollarını bulmanız gerekiyor. Genel olarak hiçbir pazaryeri platformu mağaza puanının para verilerek artırdığı bir düzende çalışmıyor. Bu nedenle bu tarz kısa yolları aklınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Aşağıda listelediğimiz bazı ipuçları mağaza puanınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

  • Ürün ismi, açıklaması ve fotoğraflarına gerektiğinden daha fazla özen göstermeli, gerekirse bu alanlar için profesyonel bir destek almalısınız.
  • Her pazaryerinde bu durum aynı olmasa da kimisinde kargo ücretlerini alıcının ödediği bir seçenek sunulabilmektedir. Bu seçenek mağaza puanınız düşükken kesinlikle sizin için bir opsiyon değildir. Gönderimlerinizin tamamını ücretsiz kargo seçeneği ile yapmalısınız.
  • Gönderi sürelerinizi en rekabetçi hale getirmeli rakiplerinizden mümkün olan en kısa sürede müşterilerinize sağ salim ulaştırmalısınız. Aynı gün kargo seçeneği şu an başarılı olduğunuz her gönderim için mağaza puanınıza artı değer sağlayacağınız etkili bir seçenektir.
  • Kargo firması seçiminde asla ucuz maliyetli kargo firmalarına yönelmemelisiniz. Çünkü kargo firmasının gönderiminizi geciktirmesi demek, müşterinizin bir daha sizden alışveriş yapmaması demek olabilir. Bu nedenle tanınmış ve kargo konusunda marka olmuş iyi bir kargo firmasıyla çalışmalısınız.
  • Ürün paketlemenizi en iyi şekilde yapmalı ve bu konuda en iyi malzemeleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Nakliye sırasında başına bir şey gelmeyeceğini garantileyecek bir paketleme sistemini oturtmak ve müşterinin faturasını kolay ulaşabileceği bir alana yerleştirmek, mağaza puanınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.
  • Müşterinin tüm taleplerini, isteklerini ve iletişim kurma girişimlerini 1-5 dk. arasında cevaplamalı ve bütün olumsuz durumlara anında çözüm bulabilecek bir operasyon süreci oluşturmalısınız. Unutmayın, her mutlu geri bildirim mağaza puanınızın artmasını sağlayacaktır.

Sonuç

Sonuç olarak yukarıda bahsedilen tüm argümanları ve uygulamanız gerekenleri sırayla uygulamalı, en verimli sonucu almaya çalışmalısınız. Birbirine girift bir düzende farklı araçlarla bunu yapmaya çalışarak bir noktada tıkanabilirsiniz. Mağaza puanınızı yüksek ve yeşil skalada sabit tutabilmenin en basit yollarından birisi de tüm işleyişinizi tek bir merkez noktaya taşıyacak bir entegrasyon uygulamasına sahip olmaktır.

Yukarıda ayrıntılı olarak anlattığımız onca faktörü kısıtlı bir ekiple yapıyorsanız, zaman maliyetinizi düşürerek ve en iyi e-ticaret entegrasyon uygulaması olan Dopigo’ya geçerek mağaza puanı hedefinizi arzu ettiğiniz noktaya kısa zamanda taşıyabilirsiniz.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.