Uncategorized

Mali Mühür Nedir?

By Monday March 4th, 2019 No Comments

E-ticaret dünyasına girişte atılan ilk adımlardan biri olan şirket kurmak için çeşitli prosedürleri tamamladıktan sonra bir diğer adım, fatura kesebilmek için gereklilikleri yerine getirmek oluyor. Bu aşamada karşımıza faturalama için önemli bir yere sahip olan mali mühür çıkıyor. Dijital dönüşümün e-ticarete sağladığı avantajlardan biri olan e-fatura kullanımı sağlamak ve faturalama işleminizi kolaylaştırmak için mali mühür başvurusu yapmanız gerekiyor. Bu başvuru sisteminin nasıl işlediği ve mali mühür ücretlerinin ne kadar olduğu ile ilgili bilgiler e-ticaret dünyasına vakit kaybetmeden giriş yapmanıza yardımcı oluyor.

Mali Mühür Başvurusu Nasıl Yapılır?

397 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği çerçevesinde Başkanlık için TÜBİTAK-Kamu SM tarafından hazırlanan elektronik sertifika alt yapısı olan mali mühür,  şirket kaşesinin elektronik hali olarak biliniyor. E-fatura kesme aşamasında bu elektronik kaşe, şirketlere büyük kolaylık sağlıyor. Kullanımda sağladığı kolaylık mali mühür başvurusu aşamasında da kendini gösteriyor.

2019’da şahıs şirketi kurma sürecinde neler değişti yazımızda da üzerinde durduğumuz gibi artık mali mühür başvurusu dijital ortamdan hem hızlı hem de kolay bir şekilde yapılabiliyor. Tek yapmanız gereken Kamu Sertifikasyon Merkezi sistemine giriş yaparak başvuru süreci kısmında istenilen bilgileri eksiksiz doldurmak oluyor. Bu durum eskisine göre hem başvuru sürecine hem de iş başlangıcınıza hız katıyor.

Mali Mühür başvurusu için bilgilerinizi girmeniz gereken ekran ve istenilen bilgiler:

Şirket sahibi olarak imza yetkisi olan kişinin, bu alanları eksiksiz bir şekilde doldurması gerekiyor. Bu adımı geçtikten sonra geriye mali mühür ücretinin ödenmesi kalıyor. Bu sistemin sağladığı kolaylıklardan bir diğeri de bu ücreti, sistemden ödeyebilmek oluyor. Bankaya gitmeye gerek kalmadan sistem üzerinden sanal pos sayesinde ödeme, kolaylıkla yapılabiliyor. Mali mühür başvurusundaki teknolojik gelişmeler eskiden aylarca süren bu süreci kısaltarak şirketlere avantaj sağlıyor.

Mali Mühür Ücreti Ne Kadar?

Başvuru sürecinin son adımı; mali mühür ücreti ödenmesi oluyor. Bu ücret ödendikten sonra başvurunuz değerlendirilerek işleme alınıyor. Kamu Sertifikasyon Merkezi sistemi sayesinde başvuru sürecinizi kolaylıkla takip etmeniz sağlanıyor.

2019 yılı mali mühür ücreti:

Mali mühür, üç senede bir yenilenmesi gerektiği için hem e-ticaret dünyasında yer alanlar hem de bu dünyaya yeni girecek olanlar için güncel fiyatlar önemli bir yere sahip. Ayrıca şirket unvanının değiştiği durumlarda da yeni mali mührün alınması gerekiyor. Eski unvan üzerinden alınan mühür, geçerliliğini yitirmiş oluyor. Bu noktalara dikkat etmeniz, işinizin önüne çıkabilecek aksaklıkları kolaylıkla çözümlemeye yardımcı oluyor. Bu çözüm sürecinde daha hızlı sonuçlar alabilmeniz ve e-ticarette etkili çözümlerle ilerlemeniz için Dopigo her zaman yanınızda!

Okuma Önerisi:2019 Yılında Şahıs Şirketi Giderlerinde Neler Değişti?

İzleme Önerisi:2019’da Şahıs Şirketi Kurulumu Nasıl Yapılır? Değişiklikler Nedir?