fbpx
YENİ!

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

KPI Nedir?

KPI, “Key Performance Indicator” (Anahtar Performans Göstergesi) kelimelerin baş harflerinin kısaltmasıdır. KPI’lar, bir kuruluşun veya işletmenin başarısını ölçmek için kullanılan ölçülebilir ve kesin hedeflerdir. Bu hedefler, kuruluşun stratejik hedefleriyle bağlantılı olarak belirlenir ve bir dizi performans göstergesi kullanılarak izlenir. KPI’lar, iş performansını ölçmek ve iyileştirmek ve hedeflere ulaşmak için kullanılır.

KPI Nasıl Belirlenir?

KPI (Anahtar Performans Göstergesi), bir organizasyonun veya işletmenin performansını ölçmek için kullanılan belirli hedeflere dayalı bir ölçüttür. KPI’lar belirlenirken şu adımlar takip edilebilir:

  1. İş hedefleri belirleyin: İlk adım, iş veya organizasyonel hedefler belirlemektir. Bu hedefler örneğin satışları artırmak, müşteri memnuniyetini artırmak veya maliyetleri azaltmak olabilir. 
  2. Kritik Başarı Faktörlerini (CSF’ler) Tanımlayın: Kritik Başarı Faktörleri, iş veya organizasyonel hedeflere ulaşılması için kritik olan faktörlerdir. Örneğin e-ticaret için KBF’nin faaliyetlerinden biri web sitesi dönüşüm oranlarını artırmak olabilir. 
  3. Ölçülebilir KPI’lar tanımlayın: Tanımladığınız KBF değerlerine göre ölçülebilir KPI’lar tanımlayın. Örneğin yukarıdaki örnekte bir e-ticaret firması için web sitesi dönüşüm oranını ölçen KPI, web sitesi dönüşüm oranı olarak ayarlanabilmektedir. 
  4. Veri toplama araçlarını seçin: KPI’ları ölçmek için veri toplama ve analiz araçlarını seçmeniz gerekir. Örneğin, bir web sitesinin dönüşüm oranını ölçmek için Google Analytics veya benzeri bir araç kullanılabilir. 4.444 KPI’yi izleyin ve yönetin: Tanımlanmış KPI’larınızı düzenli olarak izleyin ve iş veya organizasyon hedeflerine ulaşmak için gerekli değişiklikleri yapın. Örneğin, web sitenizin dönüşüm oranını artırmak için web sitenizin veya kampanyalarınızın görünümünü değiştirebilirsiniz. 

Özetle, KPI’lar belirlerken, şirket veya kuruluş hedefleri ve kritik başarı faktörleri (CSF’ler) ile birlikte ölçülebilir hedefler belirlemek önemlidir. KPI belirlemenin düzenli olarak izlenmesi ve yönetimi, bir işletme veya kuruluşun hedeflerine ulaşması için önemlidir.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.