E-ticaret Satış

Hangi E-ticaret Yazılımı: Shopify vs. Ticimax?

Pazar Şubat 21, 2021 Yorum Yok

E-Ticaret Altyapıları

E-ticaret sitesi kurmak isteyen birçok girişimcinin aklında; “Hangi e-ticaret platformunu seçmeliyim?” sorusunun yattığını çok iyi biliyoruz. Özellikle son 1 yıl içerisinde pandemi dolayısıyla gerçekleşen hızlı değişim, birçok girişimciyi e-ticaret işine yöneltti ve yöneltmeye devam ediyor. Bu yazıda günümüzün en popüler e-ticaret platformlarından olan Shopify ve Ticimax özelinde kapsamlı bir karşılaştırma bulabileceksiniz. Altyapılarını, sağladıkları özellikleri ve çok daha fazlasını irdelemeye çalışacağız.

Genel Bakış

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde online satışlar önemli ölçüde arttı. İnternetten alışverişin rahatlığı, akıllı telefon, tablet ve bilgisayarları birçok kişinin tercih ettiği bir alışveriş platformu haline getirdi.

Önümüzdeki yıllara yönelik tahminler, daha fazla sayıda tüketicinin online alışveriş ortamlarına dönmesiyle birlikte hali hazırdaki rakamlarda daha da büyük bir artış olacağını öngörüyor.

Doğru e-ticaret platformu, sattığınız ürün ne olursa olsun işinizin aynası olacak bir görünümü de beraberinde getirir. Bu nedenle doğru e-ticaret platformu seçimini yaparken araştırmayı ihmal etmemeli ve bütün seçenekleri işinizin özel niteliklerine göre göz önünde bulundurmalısınız.

Shopify Nedir? Nasıl Kullanılır? Öğrenmek için tıklayın!

Shopify

Shopify, e-ticaret platformu olarak getirdiği birçok yenilik ile son yıllarda dünyada e-ticaret işine girmek isteyen birçok girişimci için popüler e-ticaret platformu tercihlerinden birisi olmuştur. Platform oldukça sezgiseldir. Özellikle sürükle-bırak (drag and drop) tarzındaki web site tasarımı inşası, en iyi özelliklerinden birisidir. Kolaylıkla harika bir e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz. Platform resmi olarak Türkiye odaklı bir hizmet vermese de Türkiye’de hatırı sayılır sayıda e-ticaret girişimcileri tarafından tercih edilmektedir.

Kullanım Kolaylığı

Shopify, e-ticaret siteleri için en iyi çözüm olduğunu iddia etse de piyasada bu kadar rakip varken (özellikle Türk girişimciler için) bunu söylemek oldukça zor olacaktır. Ancak kullanıcı deneyimleri o kadar iyi tasarlanmış ki sitenizi 1 saat içinde oluşturabilirsiniz. Ürün ve varyantları eklemek oldukça kolaydır. Yeni başlayanlar için çok kullanışlı bir yönetici paneli arayüzüne sahiptir.

Tasarım ve Görünüm

Shopify 60’tan fazla tema seçeneği ile tasarımsal yeteneği ön plana çıkaran bir görsellik sunuyor. Temalar, modern, şık ve mobil uyumlu olduğu için masaüstü ve cep telefonlarında hoş bir görünüme sahiptir. Sürükle bırak özelliği sayesinde sitenizi canlı olarak düzenleyebilirsiniz. Her tasarım elemanını kendinize göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Ücretsiz temaların yanında ayrıca 140 – 180 dolar arasında değişen Premium temaları da girişimcilerin kullanımına sunarlar.

Ürün Sunumu ve Özellikler

Shopify ürün ekleme ve ürün varyantları konusunda biraz sınırlı bir alana sahip. Ürün varyantları için yalnızca 3 adet özellik sunmaktadır (boyut, renk, malzeme). Bu da varyant konusunda ciddi özelliklere sahip olan ürünlerin eklenmesini zor bir hale getirebilir.

Ama Shopify’ın ürün sunumu için sunduğu artırılmış gerçeklik özelliği gerçekten birçok kişi için en cezbedici özellikler içerisinde gelebilmektedir. Bu özellik ürün içinde gezinmek ve her küçük ayrıntıyı görüntülemek için akıllı telefonu kullanmaya olanak tanıyan harika ve yeni nesil bir teknolojidir.

Shopify Avantajları:

 • E-ticaret dünyasına yeni adım atmak isteyenler için mükemmel bir çözümdür.
 • Shopify, bulut tabanlı bir platformdur (barındırma aramanıza gerek yoktur).
 • 60’tan fazla kişiselleştirilebilir tema seçeneği vardır. (Ücretli ve Ücretsiz seçenekler)
 • Barındırma desteği ve yük dengelemeden Shopify ekibinin kendisi sorumlu olduğundan performans sorunu yoktur.
 • SEO özellikleri hali hazırda mağaza ve altyapı için optimize edilmiştir.
 • 70’ten fazla ödeme sistemini bünyesinde bulundurabilmektedir (Paypal, Stripe, vs.)
 • Sürükle bırak özelliği sayesinde kolayca kişiselleştirilebilen arayüz.
 • Artırılmış gerçeklik sayesinde müşterinin bulunduğu alanda, ürünü inceleyebilme özelliği

Shopify Dezavantajları:

 • Yardım, destek ve rehberler için sadece belirledikleri dillerde destek verirler. Türkçe dil seçeneği yoktur.
 • Temel Shopify Planı 29 Dolardan başlar, daha gelişmiş plan ayda 79 -299 ABD dolar arasındadır. Shopify Plus ise aylık 2.000 Dolardan başlayan fiyatlardadır.
 • Lite (29 dolardan başlayan plan) e-ticaret mağazası açılımına izin vermez.
 • Yapılan satışlar üzerinden kredi kartı ücret komisyonu almaktadır. Her kredi kartı işleminin %2,4 – %2,9 + 0,30 dolar arasında değişir.
 • Eğer üçüncü taraf bir ödeme geçidi kullanacaksınız (iyzico gibi), ekstradan komisyon masraflarınız olacak demektir.
 • Ürün varyantı oldukça sınırlıdır.
 • Dil seçeneklerinizi genişletmek için ücretli tema satın almanız gerekir.
 • Kargo entegrasyonu (Türkiye için) bulunmuyor.

Shopify’ın paket ücretlerine de buradan bakabilirsiniz.

E-Ticaret Yapan KOBİ’lerin Kullanması Gereken 5 Yazılım için tıklayın!

Ticimax

Türkiye’de son yıllarda özellikle e-ticaret sektörünün hız kazanmasıyla birlikte görselliği ve yenilikleriyle rakiplerinden ayrılmayı başaran Ticimax, kısa sürede harika referansları ile e-ticaret platformlarında göze çarpmaya başladı. Özellikle e-ticarete yönelik düzenlediği sürekli eğitimler, webinarlar ve konferanslarla herkesin ilgisini çekmeyi başardı.

Platformun Shopify ile karşılaştırma esasına gelecek olursak, Ticimax’ın en büyük avantajı; Türkiye’deki e-ticaret girişimcilerine yönelik sunduğu özellikler ve platformun resmi dilinin Türkçe olması en büyük avantajların başında gelir.

Özellikle yıllık ödeme seçeneği sayesinde sunulan paket özellikleri ve entegrasyon seçenekleri bakımından girişimciler için ekstra özelliklerin tek bir noktadan kullanımını kolaylaştırıyor. Pazaryeri entegrasyonları, ticari yazılım entegrasyonları, tedarikçi entegrasyonları, kargo entegrasyonları ve muhasebe yazılım entegrasyonları sayesinde kullanıcılara çok daha fazla hakimiyet alanı sağlaması nedeniyle Türkiye’de e-ticaret platformu tercihinde kendine ilk sıralarda yer buluyor.

Kullanım Kolaylığı

Ticimax, kulanım kolaylığı açısından farklı paketlerde farklı özellikler sunuyor. Yönetici paneli özelinde orta düzeyde bir kullanım kolaylığına sahip olan Ticimax, site tasarımı için kullanıcılara sunduğu temalar üzerinden kişiselleştirebilme şansı sunuyor. Üst seviye paketlerinde sunduğu sayfa tasarım sihirbazı sayesinde sürükle bırak yöntemi ile site tasarımını daha da basit hale getiriyor. Ancak baz paketlerde sunulan tasarım özelleştirme özelliğinin orta seviyede bir kullanım kolaylığı sunduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Tasarım ve Görünüm

Tema seçeneği konusunda geniş bir seçeneğe sahip olan Ticimax, görsellik ve tema kullanımı konularında Shopify’dan geride kalıyor. Ancak burada bir parantez açmak gerekiyor. Ticimax platformda sunduğu tüm temalar için herhangi bir ücret almıyor. Her ne kadar tasarım ve esneklik yönünden Shopify’ın gerisinde kalsa da kullanıcılara ödedikleri paket ücretlerine dahil bir tema seçkisi sunuyor. Ayrıca tüm temalar mobil uyumlu olarak sunuluyor.

Ürün Sunumu ve Özellikler

Ticimax ürün sayfalarında varyant özellikleri açısından geniş, esnek ve sınırsız kullanım seçeneğiyle Shopify’dan daha iyi yönetilebilir bir alan sunuyor. Sınırsız fotoğraf ve video, ürün sliderları, ürün detay sekmelerini kişiselleştirebilme ve 360 derece ürün fotoğrafı yükleyebilme gibi birçok seçeneği (değişen paket seviyelerinde) sunuyor.

Ticimax Avantajları:

 • E-Ticaret’e adım atmak isteyen küçük işletme sahipleri için en iyi platform tercihlerinden birisidir.
 • Tüm paket ücretleri yıllık olarak alınıyor. 1.799₺ – 6.799₺ arasında paketler sunuyor. Ayrıca Ticimax profesyonelleri tarafından kişiselleştirilmiş bir e-ticaret mağazası oluşturmak isterseniz size Ticimax Premium seçeneğini sunuyor.
 • Türkiye’deki 15 civarı ödeme geçidi (paket tercihlerine göre) site için kolayca entegre edilebiliyor.
 • Ürün satışlarından herhangi bir komisyon almıyor. Tüm özellikler yıllık tek ödeme ile sunuluyor.
 • SEO özellikleri hali hazırda altyapıda sunuluyor. Barındırma, SSL ve diğer tüm altyapısal elemanlar Ticimax teknik ekibinin kontrolünde.
 • Ticari yazılım entegrasyonları, bayi yazılım entegrasyonları, tedarikçi entegrasyonları ve muhasebe yazılım entegrasyonları platform ile kolayca entegre olabiliyor.
 • Popüler kargo şirketlerinin entegrasyonu sayesinde gönderi yönetimini panelden yapabilme esnekliği sunuyor.
 • Popüler pazaryerleri (Hepsiburada, Trendyol, N11, vb.) ile kolayca entegre olan platform, ürün yönetimini tek bir merkezden yönetmeye imkan sağlıyor.
 • Sosyal medya mağazaları (Instagram Shop ve Facebook Shop) için opsiyonel entegrasyon imkanı sunuyor.
 • Yardım, destek ve eğitim gibi tüm içerikler Türkçe sunuluyor, Ticimax Akademi sayesinde e-ticaret platformunu kullanan ya da kullanmayan tüm girişimciler eğitimlerden ücretsiz olarak yararlanabiliyor.
 • E-ihracat paketleri sayesinde girişimcilerin global olarak e-ticaret işletmlerini dünyaya açmalarına imkan sağlıyor.

Ticimax Dezavantajları:

 • Kullanıcı paneli kullanım kolaylığı açısından karmaşık ve sınırlı bir yapı sunuyor.
 • Site tasarımı açısından profesyonel bir yardıma ihtiyaç duymaya neden olan bir kişiselleştirme özelliği sunuyor.
 • Sürükle – bırak yöntemi ile site tasarlama özelliği sadece en üst pakette ve Ticimax Premium ile sunuluyor.
 • Site performansı ve yük dengeleme konusu stabil değil.
 • Ürün ve kategori yönetiminde sistemsel olarak kısıtlamalar mevcut. Bazı özellikler ekstra ücret ile sunuluyor.
 • Bazı pazaryeri entegrasyonları hiçbir pakette sunulmuyor, ekstra ücret ödeyerek platforma eklenebiliyor.
 • Responsive (mobil uyum) tasarım hizmeti (daha fazla kişiselleştirme yeteneği) opsiyonel olarak ekstra ücretle sunuluyor.

Ticimax’in e-ticaret paketi fiyatlarına da buradan göz atabilirsiniz.

Shopify vs. Ticimax

ShopRank’in iki e-ticaret platformunu anlık olarak karşılaştırdığı bazı istatistiklere göz atalım;

Shopify Ticimax
Toplam Site Sayısı 1.103.957 5.698
Alexa Top 1M’deki Site Sayıları 20.337 89
Popüler Ülkelerde Kullanım Oranları Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Hindistan Türkiye, Çin, İran, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya
Aylık Kullanıcı Kazanma Ortalaması 3.007 55
Aylık Kullanıcı Kaybetme Ortalaması 1.261 26
Başlangıç Paket Fiyatları 199,88 TL / Ay 29 USD / Ay

Sonuç

Sonuç olarak e-ticaret platformu seçiminiz her durumda işinizin niteliğine, ürün çeşitliliğinize ve ulusal ya da uluslararası satış bölgelerinize göre değişkenlik gösterecektir. Shopify mı yoksa Ticimax mı? Bu sorunun cevabını, yukarıda ayrıntılı olarak işlediğimizi düşünüyoruz. Bu kararı size verdirecek en büyük etkenin; maliyetler, yatırım getirisi ve sağlam altyapı olduğunu söyleyebiliriz. Tüm bu bilgiler ışığında en iyi kararı vermek için iki platformu da iyi incelemeli, artılarını ve eksilerini iyi gözlemlemeli ve en önemlisi e-ticaret işinizin başarısına katkı sağlayacak en iyi platformu topladığınız tüm veriler ışığında seçmek olacaktır.

Dopigo her iki altyapıyı da destekliyor!

Ticimax veya Shopify e-ticaret web sitenizi Dopigo ile entegre olarak kullanabilir, sipariş ve ürün stok entegrasyonu özelliği sayesinde operasyonel işlemlerinizi tek bir panelden yönetebilirsiniz.

Dopigo’nun sunduğu kolaylıklar nelerdir:

 • Özellikle pazaryerlerinde bulunan mağazalarınızı Dopigo entegrasyonu ile kolayca yönetebilirsiniz.
 • Ayrıca Dopigo’nun entegre olduğu Paraşüt, Logo ve Mikro Muhasebe programları ile tüm e-ticaret siparişlerinizi ön muhasebe ve muhasebe programlarına aktarabilir, güncel stok ve fiyat bilgilerini hem e-ticaret sitelerinize hem de pazaryerlerine iletebilirsiniz.
 • Dopigo’nun e-fatura çözümü ile Ticimax ve Shopify sitenizden gelen siparişler kolaylıkla faturalandırılır; kargo giderleri, kapıda ödeme giderleri ve tüm kampanya kurgularınız muhasebeleştirilir.
 • Dopigo’nun 3PL Entegrasyonu sayesinde Ticimax ve Shopify siparişleriniz Oplog Depo yazılımı ile entegre çalışır. Depo stoklarınız anında e-ticaret sitesine yansır.

Shopify ve Ticimax entegrasyonlarını da kapsayan paket fiyatlarımıza göz atmak isterseniz Fiyatlar sayfamıza bakabilirsiniz.

E-ticaret siteleri ile pazaryerlerini kıyaslayan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Okuma Önerisi: Sıfırdan E-ticaret Sitesi Kurmak: Nelere Dikkat Edilmeli?

Okuma Önerisi: Shopify Mağazanıza Nasıl Trafik Çekersiniz?

Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.