fbpx
YENİ!

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

Domain Name System (DNS) Nedir?

Domain Name System (DNS), İnternet Adlandırma Sistemi olarak bilinir. İnternet sitelerinin IP adreslerini kullanarak birbirlerine bağlanmasını sağlayan bir sistemdir. 

DNS, web kullanıcılarının web sitelerini ziyaret ederken kullandıkları alan adlarını, web sitelerinin doğru IP adreslerine dönüştürür. DNS, İnternet’teki her cihazın benzersiz bir IP adresine sahip olması nedeniyle web sitelerine erişimi daha kolay ve daha kolay hale getirir. 

Örneğin, insanlar Google’ı “www.google.com” olarak hatırlayabilir, ancak Google sunucularının gerçek IP adresleri bu adla eşleşmeyebilir. DNS, www.google.com alan adını gerçek bir IP adresine çevirerek kullanıcının Google’a bağlanmasına olanak tanır.

Domain Name System (DNS) Ne İşe Yarar?

Domain Name System (DNS), bilgisayarların, web sitelerinin ve diğer İnternet cihazlarının IP adreslerini insanların hatırladığı alan adlarına eşleyen bir sistemdir. 

DNS, İnternet trafiğini yönlendirmek ve doğru hedefe ulaştırmak için kritik öneme sahiptir. Örneğin, bir web sitesini ziyaret etmek istediğinizde, tarayıcınız web sitesinin adresini, yani URL’sini ister (örnek: www.google.com). Ancak internetteki her cihazın bir IP adresi vardır ve bu web sitesinin de bir IP adresi vardır. Tarayıcınız bir web sitesinin IP adresini bulmak için DNS sunucularını sorgular ve DNS sunucuları web sitesinin IP adresini tarayıcınıza gönderir. 

Bu, siteye erişmek için tarayıcınızı doğru IP adresine yönlendirecektir. DNS, İnternet kullanıcılarına hizmet veren birkaç DNS sunucusundan oluşur. Bu sunucular genellikle İSS’ler veya büyük şirketler tarafından yönetilir. DNS, İnternet trafiğini yönlendirmek için kritik olduğundan, DNS sistemleri genellikle yüksek düzeyde güvenlik ve yedeklilik ile donatılmıştır.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.