fbpx
YENİ!

İçindekiler

Pazaryeri mağazalarınızı sizin yerinize açalım!

Hemen formu doldurun 7 farklı pazaryeri mağazanızı hızlıca açarak satışa başlayın.

NACE Kodu Nedir?

NACE kodu, endüstrileri ve faaliyetleri sınıflandırmak için kullanılan standart bir kodlama sistemidir. “Nomenclature statistique des activités économiques dans la Communauté Européenne”nin kısaltması olan NACE, Türkçe’de “Avrupa Ekonomik Faaliyetlerinin İstatistiksel Sınıflandırması” anlamına gelmektedir.  

NACE kodu Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye dahil  birçok ülkede kullanılmaktadır. Bu kodlama sistemi, ülkeler arasındaki ekonomik faaliyetlerin karşılaştırılması ve istatistiksel analizi için önemlidir.  

NACE kodları 21 ana ekonomik sektörü ve bu sektörlere ait alt sektörleri tanımlar. Kodların uzunluğu 2 haneli ana sektör kodlarından 5 haneli alt sektör kodlarına kadar değişebilir. Örneğin,  ana sektör kodu “G”, “toptan ve perakende ticaret; motorlu kara taşıtları ve motosikletlerin onarımı” anlamına gelirken, “G46.75” alt sektör kodu, “oyun ve oyuncakların perakende satışı” anlamına gelir.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

NACE kodu (ekonomik faaliyetlerin terminolojisi), Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılan faaliyet alanları için bir sınıflandırma sistemidir. Bu kodlama sistemi, ülkeler arasındaki ekonomik faaliyetlerin karşılaştırılabilirliğini sağlamakta ve istatistiksel amaçlarla kullanılmaktadır. 

NACE kodları, şirketlerin faaliyet alanlarını belirlemek için kullanılmaktadır. Her şirketin faaliyet alanı bir veya birden fazla NACE kodu ile tanımlanabilir. Bu kodlar, şirketlerin belirli bir alandaki benzer faaliyetlerini sınıflandırmaya yardımcı olur ve benzer şirketlerin karşılaştırılmasına olanak tanır. 

Devlet kurumları, bankalar, sigorta şirketleri, şirketler, üniversiteler ve araştırma enstitüleri gibi çeşitli kurumlar, NACE kodlarını kullanarak ekonomik aktiviteyi analiz eder, raporlar hazırlar ve kararlar alır.

E-ticarette aradığınız çözümler Dopigo'da!

Birkaç saniye içerisinde Dopigo hesabınızı oluşturun. Birkaç dakika içerisinde entegrasyonlarınızı hızlıca yapın.

Dijital pazarlama yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

E-ticarette emin adımlarla büyüyün!

Pazaryerlerinde yapılacaklar listesini hemen ücretsiz indirin!

Pazaryeri mağazalarınızın eksiklerini adım adım belirleyin.