fbpx
E-ticaret Satış

2020 Hepsiburada Komisyon Oranları Nedir?

Yazar: Cuma Ocak 03, 2020 Yorum Yok

Hepsiburada, Türkiye’nin en önde gelen e-ticaret firmaları arasında yer almaktadır. 1998’de  faaliyetlerine başlayan Hepsiburada, uzun yıllar kendi deposu üzerinden satışlarını yaparken son bir kaç seneden beri pazaryeri modeline geçmiştir. E-ticaret’e yön veren en önemli şirketlerden biri olan Hepsiburada, birbirinden farklı kategorileri ile müşterilerine en hızlı, en kaliteli ve en profesyonel hizmeti sağlamaktadır. Bu kapsamda da Hepsiburada’da satış yapan mağazaların en dikkat ettiği konuların başında ise Hepsiburada Komisyon Oranları  yer almaktadır.

Diğer pazaryerlerine göre biraz daha Trendyol’a yakın bir hedef kitlesi bulunan Hepsiburada’nın müşteri hedef kitlesi dikkate alındığında oldukça yüksek komisyon oranları bulunduğu dikkat çekmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de Hepsiburada’nın uzun yıllardır e-ticaret pazarında olması ve tüketiciler tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmesidir. Bu doğrultuda Hepsiburada hem satıcıların hem de tüketicilerin tüm haklarını koruma altına almakta ve her iki taraf içinde oldukça güvenilir bir ortam sağlamaktadır. Bu kadar fayda sağlayan bir platform olan Hepsiburada’da satış yapabilmek için ise satıcıların belirli oranlarda komisyon ücreti ödemeleri gerekmektedir. Hepsiburada’nın komisyon oranlarında ise 2020 yılında çeşitli değişiklik meydana gelebilmektedir. Peki, 2020 yılında Hepsiburada’nın komisyon oranları nasıl olacak? Gelin hep beraber inceleyelim.

Hepsiburada’da Nasıl Mağaza Açılır?

Hepsiburada, mağaza açan satıcılardan herhangi bir mağaza ücreti almamaktadır. Mağaza açarken dikkat etmeniz gereken en önemli konuların başında ise şirket olma zorunluluğu bulunmaktadır. Hepsiburada’da nasıl satış yapabileceğiniz  ile ilgili daha önce kaleme aldığımız yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Hepsiburada’da mağaza açmak için mağaza başvurusu yapmanız gerekmektedir. Ayrıca mağaza açarken destek alabileceğiniz bir arayüz de mevcuttur. 

Hepsiburada’da Komisyon Kesintisi Nasıl Tahsil Edilir?

Hepsiburada’da gerçekleşen her satış sonrası, mağazaların satıştan doğan ödemelerini 28 ile 45 günlük vadeler ile almaktadırlar. Bu süre bir çok pazaryerine göre oldukça uzundur. Vadelerin süresi kategorilere göre ve siparişlerin müşteriye teslim edilme şartına göre değişkenlik göstermektedir. Müşteri tarafından yapılan alışverişi takip eden 28 ile 45 gün içinde komisyon bedeli kesilerek ilgili mağazanın banka hesabına ödeme gerçekleşir. Yapılan kesinti ise bir e-Arşiv fatura olarak size iletilir.

Hepsiburada 2020 Komisyon Oranları

Mağazaların yaptığı satışlar üzerinden komisyon ücreti alan Hepsiburada, her kategori için farklı komisyonlar uygulamaktadır. Ancak söz konusu komisyonların ortalama %20 (KDV Dahil) şeklinde olduğunu ifade edebilmek mümkündür. Her ne kadar bu komisyon oranı kişilere çok gibi gelse de Hepsiburada’nın müşteri potansiyeli göz önüne alındığında kişilerin de ne kadar yüksek miktarlarda satış yapabileceğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. 2020 komisyon oranlarında değişkenlik meydana gelebileceğinden bahsettik. Bu doğrultuda Hepsiburada’nın kategori bazında komisyon oranlarını genel olarak aşağıdaki gibi açıklayabilmek mümkündür. Bu konu ile ilgili Youtube kanalımızda 2020 yılında pazaryerlerinin komisyon oranlarını karşılaştırdığımız bir videomuz mevcuttur. İzlemenizi tavsiye ederiz. 

Hepsiburada Kategori Komisyon Oranları Nedir?

Kategori Komisyon (KDV Dahil)
Bilgisayar ve Elektronik 30%
Çevre Birimleri 15%
TV Aksesuarları 20%
Televizyon 8%
Cep Telefonu 6%
Giyim 28%
Gözlük, Takı ve Saat 23%
Gıda 17%
Müzik Sistemleri 10%
Süpürgeler 8%
Tablet 6%
Yazıcı 12%
Ütü 9%
Elektrikli Küçük Ev Aletleri 15%
Elektrikli Kişisel Bakım Ürünleri 12%
Ev ve Mutfak Gereçleri 18%
Altın/Takı ve Mücevherle 27%
Beyaz Eşya 10%
Ev Dekorasyon 26%
Fotoğraf Makineleri 8%
Giyim 28%
Kitap 15%
Oyun Konsolları 5%
Oyun Konsolu ve Bilgisayar Oyunları 8%
Kırtasiye ve Ofis Ürünleri 17%