Genel

Şahıs Şirketinde Ofise Gerek Var Mı?

By Thursday September 12th, 2019 No Comments

Hayatımızı idame ettirebilmek için kazanmamız gereken parayı iki şekilde kazanabiliriz. Bu iki yöntemden birincisi, bir şirket bünyesinde yöneticiler adına çalışıp yıl boyunca sabit bir gelir kazanmak ve vergilerimizin işverenimiz tarafından ödenmesidir. İkinci yöntem ise, vergileri bizzat kendimizin ya da ortağı olduğumuz şirketin devlete ödemesidir. Yani para kazanıyorsak bunu yasal hale getirmek için devlete vergi ödemeliyiz. Türk Ticaret Kanunu’na göre, farklı farklı şirket tipleri bulunuyor ve bunların en yaygın olanları anonim şirketler (A.Ş), limited şirketler (LTD.) ve şahıs şirketleridir. Günümüzde en kolay kurulan ve en yaygın olan ise şahıs şirketleridir.

 

Şahıs şirketi nedir ve nasıl kurulur?

 

Yaptığımız işler karşılığında sürekli olarak ödeme alıyorsak fatura kesme zorunluluğumuz oluşur. Kazancın sürekli devam ettiği ve fatura kesmenin zorunlu hale geldiği durumlarda genelde ilk akla gelen kolay ve düşük maliyetli olan şahıs şirketi olur. Kurulum ve işletme maliyetinin düşük olmasının yanında belirli vergi dilimleri açısından da avantaj sağlayan şahıs şirketini kolaylıkla kurabiliriz. Gerçek bir şahıs olarak işimizi gerçekleştireceğimiz bir adres ve muhasebeciyle şahıs şirketi açabiliriz. Gerekli belgeler arasında ikametgah belgesi, noter tasdikli kimlik belgesi sureti, imza beyannamesi, vesikalık fotoğraf, kira kontratı ya da mülkün sahibi olduğumuzu gösterir belge ve kimlik belgesinin aslı bulunuyor. Muhasebecimize noter tasdikli işlem vekaletnamesi verdiğimizde kendisi Vergi Dairesi’ne başvurarak işlemleri başlatıyor.

 

Ofis açmaya gerek var mı?

 

Gelelim işimizi gerçekleştireceğimiz adres konusuna. Her işletmenin bir adresinin olması zorunludur ancak bu adresle ilgili herhangi bir kısıtlama ya da zorunluluk yoktur. Kendiniz evimiz, kirada oturduğumuz ev, sanal bir ofis, hazır ofis ya da bütçemiz uygunsa iş için kiraladığımız veya satın aldığımız gayrimenkulün adresi, iş adresimiz olabilir. Yani aslında “Şahıs Şirketinde Ofise Gerek Var Mı?” sorusunun cevabına hayır diyebiliriz ancak şahıs şirketinde bir adrese ihtiyacımız var. Eğer hali hazırda yaşadığımız evi şirketimizin adresi olarak göstermek istersek, evin tamamını iş yeri olarak gösteremeyiz. Evimizde bir çalışma odası ya da ufak bir tezgahın bulunduğu bir alan olması gerekir. Maliye sanal ofis kavramını da tam olarak kabul etmiyor. Sanal ofisi tercih ettiğimizde, yoklama ve kontrol için geldiklerinde belirttiğimiz adreste bulunmamız gerekiyor.

İzleme Önerisi: Şahıs Şirketinde Ofis Gerekli Mi?

Leave a Reply