Genel

Neden Şirket Kurmak Gerekiyor?

By Monday September 9th, 2019 No Comments

Güzel bir fikriniz var ve onu hayata geçirmek ya da gelişen e-ticaret sektörüne adım atmak istiyorsunuz ama şirket kurmak konusunda emin olamadığınız için her seferinde vazgeçiyor olabilirsiniz. Girişimler genelde ilk olarak düşük sermayelerle başladığı için masraftan kaçınmak önemlidir. Masrafları kısmak için de genelde ilk olarak hukuki masraflardan vazgeçilir ancak yanlış adım atıldığında başarılı bir noktaya ulaşabilecek olan fikriniz boşa gidebilir. Genelde şirket kurmak konusunda kararsız kalan girişimler, bir yandan da şirket kurmaktan korkarlar. Biz de sizlere neden şirket kurmanız gerektiğini anlatacağız.

 

Şahıs şirketini değerlendirin

 

Tüzel bir kişilik oluşturmak için bir şirket kurmak gereklidir. Şirket deyince aklımıza ilk olarak anonim ya da limited şirket gelebilir ancak bunlar belirli alt limitlerde paranızın olmasını gerektirir. Bu da küçük çapta bir sermayeyle kendi işini kurmak isteyenleri zorlayabilir. Bu nedenle yola şahıs şirketiyle başlanabilir. Şahıs şirketi kurarak başladığınız işinizi, sonrasında limited şirketine de dönüştürebilirsiniz. Hatta işleriniz çok iyi giderse, yatırım alırsanız ya da hisse senedi vermeniz gerekirse anonim şirkete bile çevirebilirsiniz.

Genelde bu şirket türlerinin arasındaki farklar başlarda bilinmediği için gereksiz olduğu düşünülebilir ancak önü açık ve büyüyebilir bir işiniz olması için şirket kurmanız önemlidir. Sermaye şirketi yani limited veya anonim bir şirket olduğunda ortaklarınız şirket borçlarına karşı sorumlu olmazlar. Limited şirketi için yalnızca amme alacaklarından sorumlu olacaklardır. Bunlar da yatırımcıların sizin şirketinizi gönül rahatlığı ile tercih etmelerini sağlar.

Özellikle e-ticaret pazarına adım atan girişimler için şahıs şirketi hem masraf açısından zorlayıcı olmadığından hem de ilk etapta işleri kolaylaştırdığından dolayı tercih edilir. Siz de şirketinizin ve sizin varlığınızı tüzel ve hukuki anlamda oluşturmak için şahıs şirketi kurabilirsiniz.

İzleme Önerisi: Şirket Neden Kurulur? Neden Gereklidir?

Şahıs Şirketi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Nereden başlamalıyım? Şirket Kurmak