Genel

E-ticarette Perakende Gıdanın Geleceği Nasıl Olacak?

By Thursday July 25th, 2019 No Comments

Son yıllarda e-ticaretin pazar hacmi önüne geçilemez bir şekilde büyüyerek ilerliyor. Tüm dünyada inanılmaz bir performans sergileyen e-ticaret büyümesi birçok sektörün geleceğini de birçok farklı şekilde etkiliyor. Potansiyel müşterilerin internet, dijital dünya ve mobile olan bağlılığı artıkça sektörler de bu alanlarda kendini geliştirmeye ve dijital pazarlamaya önem vermeye başlıyorlar. Perakende gıda sektörü de bu değişime adapte olmaya başlamış sektörlerden biri. Kullanıcılar artık sadece kıyafetlerini ya da elektronik cihazlarını değil, günlük tükettikleri gıdaları da internet üzerinden alıyorlar. Marketlere gidip alacakları ürünü kendi elleriyle seçip paketlerini eve taşımak yerine sadece bir tık uzaklarında olan sanal marketlerden ve e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparak işlerini kolaylaştırıyorlar.

Perakende gıda online mağazalarda

Türkiye’de önemli bir büyüklüğe ulaşmış olan perakende sektörü, e-ticaret sayesinde büyüme rakamlarını artırıyor. Günlük hayatı hızlanan müşteriler, gıda alışverişlerini de hızlı bir şekilde halletmeyi tercih etmeye yöneldikçe perakende gıda sektörü de e-ticaret alanında gelişme gösterdi ve şu an sektörde rol oynayan mağazaların büyümeleri e-ticarette attıkları adımlarla doğru orantılı ilerliyor. Şu an perakende sektöründe fiziksel mağazaların müşteri sayısı ve kazanç oranı, online mağazaları kullananlarla neredeyse eş değer. Bu da perakende sektörünün dijital dönüşüme ayak uydurarak online mağazalara yönelmesi gerekliliğini doğuruyor. Evet fiziksel mağazalar varlığını sürdürmeli ancak geleceğin bir parçası olmak isteyen perakende gıda sektörü online mağazalar konusunda da kendini geliştirmek için çalışmalar yapmalı.

Perakende gıda trendlere uyum sağlamalı

E-ticarete adım atmış birçok perakende gıda markası var. Bu da büyük bir rekabet ortamı doğuruyor ve rakiplerinin önüne geçip müşteriye ulaşmak gittikçe zorlaşıyor. Bu durumda da perakende gıda işi yapan e-ticaret şirketlerinin trendleri iyi takip etmesi ve müşterilerin ihtiyaçlarını iyi analiz etmesi gerekiyor. Son dönemde e-ticaret kadar büyüyen bir diğer şey de sağlıklı beslenme. Perakende gıda işi yapanların en büyük hedef kitlesi de bu sağlıklı yaşam severler. Bu kitleyi etkileyebilmek için de trendleri iyi bilmek gerekiyor. Hatta trendleri belirleyen bir şirket olmayı hedeflemek gerekiyor. Eğer henüz bir e-ticaret sektörünüz yoksa ve perakende gıda üzerine bir e-ticaret şirketi kurmak istiyorsanız, potansiyel müşteri kitlenizin ne istediğini ve ilgilerini yönlendirebilecek ne yapabileceğinizi araştırmak. Perakende gıda sektörünün e-ticaret şirketleri böylece sektörün geleceğini de belirleyenler olur.

İzleme Önerisi: E-Ticarette Perakende Gıdanın Geleceği Nasıl Olacak?

E-Ticarette Gelecek Vaadeden Kategoriler

E-Ticaret mi yoksa Fiziksel Mağaza mı Daha Çok Kazandırıyor?