E-ticaret Satış

E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

Salı Haziran 07, 2022 Yorum Yok

e ticarette en çok satilan ürünler

Son zamanlarda oldukça popüler bir sektör haline gelen e-ticaret, gün geçtikçe hacmini arttırmaya devam ediyor. Pandemiyle beraber insanlar ihtiyaçlarını internet üzerinden karşılaması bu sektörün gelişimindeki en büyük etmenlerdendir. Bu gelişim oranı ise doğal olarak girişimcilerin dikkatini çekmiştir. Ancak e-ticaret sektörüne girmek isteyen girişimcilerin akıllarında birçok soru bulunmaktadır. Bu soruların başında e-ticarette en çok satılan ürünlerin ne olduğu gelir. Yazımızda bu sorunun cevabını bulurken hangi pazaryerlerini tercih etmeniz gerekiyor, diğer satıcılarla nasıl rekabet edeceksiniz gibi soruların da cevabını bulacaksınız.

 

En Yüksek Satış Hacmine Sahip Pazaryeri Hangisidir?

Türkiye’de birçok pazaryeri bulunmaktadır. Biz sizlere en çok satış yapan pazaryerleri hakkında bilgi vereceğiz.

Trendyol

2022 yılında en çok satışın gerçekleştiği pazaryeri yine Trendyol olmuştur. Trendyol, Türkiye’de bulunan ve en çok ziyaretçiye sahip pazaryeri konumundadır. Her ay 200 binden fazla kullanıcı Trendyol’u ziyaret etmektedir. Bu yüksek ziyaret sayısı sonucu aylık 70 milyondan fazla ürün satılmaktadır.

Ek olarak Trendyol’da satış yapmak isteyen kişilere küçük bir bilgi verelim. Trendyol komisyon oranları %7 – %30 arası değişmektedir. Trendyol satıcı ödemelerini aksatmadan bir hafta, on gün içinde ödemektedir. Sürekli olarak reklam ve kampanyaları sayesinde bünyesinde bulunan işletmelerin satışlarını desteklemektedir.

Trendyol’da mağaza açmak da oldukça kolay olmakla birlikte satacağınız ürüne karar vermeniz halinde hızlıca ürün listemeye de imkan tanımaktadır. Stok yönetimi, fiyat yönetimi, e-fatura kesmek, sipariş kontrolü gibi süreçler içinse pazaryeri entegrasyonu kullanabilirsiniz.

Hepsiburada

1998 yılında kurulan Hepsiburada Türkiye’nin önde gelen pazaryerleri arasında yer almaktadır. Hepsiburada son zamanlarda aldığı yatırımlar sayesinde e-ticaret sektöründe emin adımlarla yoluna devam etmektedir. Aylık 180 milyonu aşkın ziyaretçi kitlesi bulunmaktadır. Hepsiburada, satıcı kitlesine ücretsiz eğitim imkânı sunmaktadır. Bu eğitimler sayesinde satıcıların ciro hedeflerini daha kolay tutturabilmesini sağlamaktadır.

Amazon

Amazon, dünya’nın en büyük 5 şirketi arasında yer almaktadır. Yurtdışı faaliyetlerini sürdüren Amazon, Türkiye pazarına hızlı bir giriş yaptı. Amazon üzerinden satış yapmak istiyorsanız, hem bireysel hem de kurumsal hesap kurabilirsiniz.

Amazonda bireysel hesap üzerinden satış yapmak istiyorsanız aylık herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Sattığınız ürün başına komisyon şeklinde satış yapmaya başlayabilirsiniz. Amazon’un komisyon oranları ise oldukça makuldür. %6 ile %10 arasında değişen yurtiçi komisyon oranları vardır.

Amazon üzerinde kurduğunuz kurumsal hesabın size sunduğu en büyük ayrıcalık detaylı rapor sunmasıdır. Bu raporda rakip analizi, ürün analizi ve profil analizi olmak üzere üç ana unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar sayesinde satışlarınızı arttırabileceğiniz stratejiler çizebilirsiniz. Kurumsal hesap oluşturmak için aylık ödemeniz gereken cüzzi bir tutar mevcuttur. Bu tutar 99 TL + KDV’dir. Sattığınız üründen alınan komisyon oranları ise bireysel hesaplarla aynıdır.

N11

N11, 2013 yılında kurulmuştur. Kategori kısıtlaması olmadan kozmetikten uçak biletine kadar her şeyi kullanıcılarına sunmaktadır. Bu geniş kategorisi ve satıcı kitlesi ile kullanıcıyı en şeffaf biçimde bir araya getirmektedir. Her ay 80 milyonun üzerinde ziyaretçi kitlesi bulunmaktadır.

N11, satış yapmak isteyen kişilere hem bireysel hem de kurumsal olmak üzere 2 seçenek sunmaktadır. Bireysel hesabında aylık herhangi bir ücret ödemeden, sattığınız ürün başına komisyon şeklinde mağazanızı açabilirsiniz.

Kurumsal hesapta ise aylık mağaza ücreti bulunmaktadır. N11, kurumsal hesaplar için aylık mağaza ücretini esnek tutmaktadır.  Komisyon oranları ise %2-%20 arasında değişmektedir.

GittiGidiyor

GittiGidiyor, 2001 yılından beri Türkiye’de hizmet vermektedir. Ebay tarafından hissesinin büyük bir kısmı satın alınmıştır. GittiGidiyor’u diğer e-ticaret sitelerinden ayıran en büyük özelliği hem sıfır hem de ikinci el ürün satılma imkanının olmasıdır.

Diğer bir konu ise sıfır risk politikasına sadık kalarak hizmet vermesidir. Bu sıfır risk politikası ürünü alan alıcının parasının GittiGidiyor havuzunda onaylayana kadar bekletilmesidir. Bunun satıcılara faydası alıcının onay verdiği anda hesabına paranın geçmesidir. Alıcı faydası ise herhangi bir aksi durum söz konusu olduğu zaman muhattabı direkt olarak GittiGidiyor olmasıdır.

GittiGidiyor’da satış yapmak istiyorsanız kurumsal hesap açmanız gerekmektedir. Kurumsal hesap için şirketinizin olması gerekmektedir. Komisyon oranları ise %5 ile %20 arasında değişmektedir.

Bu e-ticaret siteleri hariç PTTavm gibi mağaza açabileceğiniz daha küçük ölçekli pazaryerli de bulabilirsiniz. Amaçlarınız doğrultusunda karar verip mağaza açmanız gerekmektedir.

Kendi Web Siteniz

Pazaryerlerinde mağaza açmak kolay ve satış yapmak da çok bir efor istemiyor. Kendi web sitenizde satış yapmak ise zor bir süreç fakat çok daha karlı olduğunu söyleyebiliriz. Pazaryerlerinin yüksek komisyon oranlarından kaçabilmek adına en net çözüm kendi web sitenizde satış yapmaktır. Hem kampanya yönetimi planlaması yapabilir hem de e-ticaret sitesi tasarımını kendi zevklerinize göre yaparak hedef kitlenizin dikkatini çekebilirsiniz.

En Çok Satan Ürünler Nelerdir?

E-ticaret sektörüne atılmaya karar verdiniz ama ne satacağınızı bilmiyorsunuz. Dopigo’nun hazırlamış olduğu çeyrek raporundan da faydalanarak sizin için e-ticaret’te en çok satan ürünleri listeledik. Bu ürünleri inceleyerek araştırma listenize ekleyebilirsiniz.

çok satan ürünler

Vücut & Yüz Bakım

vücut yüz bakım ürünleri

İnflencer marketing’in yaygınlaşması ve takipçilerinin artması en çok vücut ve yüz bakım ürünlerine yansıdı. İnsan hem ciltlerini korumak hem de kendilerini daha güzel hissedebilmek adına bu ürünleri satın alıyorlar. Kâr marjı düşük dahi olsa satış rakamları yüksek olacağı için satışının yapılması her halükarda mantıklı olacaktır.

 

Makyaj

makyaj ürünleri

Makyaj da vücut & yüz bakım kategorisine benzer şekilde influencer marketing ile doğru orantıda yükseliyor. Kar marjının yüksek olması ve satış adetlerinin sürekli olarak artması birçok firmayı makyaj ürünleri satmaya itiyor.

 

Akıllı Saat ve Akıllı Bileklik

akıllı saat

Akıllı saat ve akıllı bileklik sağlıklı yaşam ve sporun bir parçası haline gelmiştir. Ayrıca akıllı saatler insanlara sunduğu hizmetlerle büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kalp ritmini ölçmesi, uyku kalitesini takip etmesi, adım sayar özelliği, antrenmanları kayıt altına alması gibi fonksiyonları ile yaşam kalitesini artırmaktadır. Son zamanlarda satışlarında önemli ölçüde artış olmuştur. Bu sayede akıllı saat ve akıllı bileklik satışı yapmak mantıklı olacaktır.

 

Telefon Aksesuarları

telefon aksesuarları

Telefon aksesuarları yurtdışından toplu olarak alındığında maliyeti düşük olan ürünlerdir. Ayrıca günümüzde telefon fiyatlarının yüksek olmasıyla herkes telefonunu korumaya almak istiyor. Bu nedenle telefon kapları, ekran koruyucular, standlar ve bu diğer bu tarz ürünlerin satışı çok yaygındır.

 

Bluetooth Kulaklık

bluetooth kulaklık

Bluetooth kulaklık, kablosuz olması nedeniyle çok rahat ve tercih edilmektedir. Her alanda kullanımının olması nedeniyle çok fazla satılmaktadır. Sokakta yürürken ve spor salonunda spor yaparken, koşuya çıktığınızda, toplu taşımada uzun şarj ömrüyle kablosuz kulaklıkları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yurtdışından getirdiğiniz kulaklıkları burada satabilirsiniz.

 

Robot Süpürge

robot süpürge

Pandemiyle beraber evlerimizde daha fazla vakit geçirmeye başladığımızdan bahsetmiştik. Evlerimizde fazladan vakit geçirmemiz evlerin daha sık kirlenmesine sebep olmakta ve sürekli ev süpürmek zorunda kalmaktayız. Bu süpürme işlemenin yorucu olması ve sık yapılması robot süpürgelerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Son zamanlarda neredeyse her evde bir tane robot süpürge bulunmaktadır.

 

Hobi Ürünleri

sulu boya

Evde geçirdiğimiz boş zamanları değerlendirmek için şüphesiz hobi ürünlerinden yararlanmaktayız. Tuvaller, bulmacalar, epoksi reçineler ve çok daha fazlasıyla insanlar keyifli vakit geçirmeye çalışırlar. Siz de bu hobi ürünlerini satarak güzel gelirler elde edebilirsiniz.

 

Hijyen Ürünleri

temizlik ürünler

Özellikle pandemi dönemi insanlara hijyenin ne kadar önemli olduğunu hatırlattı. Bu sayede insanlar hijyen alışkanlığı kazandı. Hijyen ürünleri e-ticaret sitelerinde sıklıkla satılan ürünler arasında başlarda bulunmaktadır. El dezenfektanları, yüzey temizleyiciler ve çok daha fazlasının satış trendi artmaya devam ediyor.

 

Saç Bakım Ürünleri

saç bakım ürünleri

Her geçen gün yeni bir saç bakım ürürünün çıkması bu pazarın da satış adetlerini ve karlılığını artırmakta. İnsanlar saçlarını sürekli olarak koruyup güzelleştirmek isterler ve bunun için de saç kremi, saç serumu, şampuan, keratin içerikli yağ gibi ürünler kullanırlar.

 

Dekorasyon

dekorasyon ürünleri

Pandemi sonrası insanların evlerinde daha fazla vakit geçirmesiyle beraber ev dekorasyon ürünlerinin satış trendi de arttı. Duvar kağıtları, boyalar, çıtalar, koltuklar, sehpalar ve diğer tüm dekorasyon ürünleri e-ticaret için oldukça uygundur.

 

Araç Aksesuarları

araç aksesuarları

Araçlar hayatımızın bir parçası haline gelmiştir ve Türkiye’de araç sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu noktada araç sahipleri hem araçlarını güzelleştirecek hem de kendi hayatlarını kolaylaştıracak ürünleri sürekli olarak almaktadır. Örnek olarak araç telefon tutacağı oldukça fazla satılan çok işlevsel bir üründür. Siz de bunun gibi işlevsel bir ürün satarsanız güzel satış rakamları elde edebilirsiniz.

 

Kamp Malzemeleri

kamp malzemeleri

Yaz ayının gelmesiyle beraber doğa tutkunları kendilerini kamplara atmaktadır. Bu noktada kamp malzemeleri alıp satmak iyi satış rakamları elde etmenizi sağlayabilir. Ayrıca kamp sandalyesi gibi sadece kampta kullanılmayan ve işlevsel ürünleri satmanız güzel karlar elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Bel Yastıkları

bel yastığı

Masa başı işi yapan veya aktif olarak araç kullanan kişilerin olmazsa olmazı bel yastıklarıdır. Uzun süre masa başında çalışmak veya araç kullanmak ciddi anlamda bel ağrısı çekmemize ve duruş bozukluğuna neden olmaktadır. Bu noktada bel yastıkları hem bel ağrımıza çare olacaktır hem de duruşumuzu düzeltecektir. Böyle işlevsel bir ürünü mağazanızda bulundurmanız iyi satışlar yapmanızı sağlayacaktır.

 

Takı Aksesuar

yüzük

Aksesuar ürünleri e-ticarette en çok satılan ürünler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi kullanıcıların aksesuar ürünlerini bir arada bulabilmesidir. Aksesuar olarak sadece kolye, bilezik gibi düşünmeyin. Bunun yanı sıra saat, fular gibi alternatifler düşünebilirsiniz. Etsy’de mağaza açmak şartıyla yurtdışına ürün satmak isteyen girişimcilerin de oldukça yararlandığı bir pazardır.

 

Hava Nemlendirici

hava nemlendirici

Pandemi ile evlerimizde daha fazla vakit geçirir hale geldik. Ayrıca pandemi ile hayatımıza giren uzaktan çalışma modeli bundan sonra hayatımızdan çıkmayacağa benziyor. Evimizde sürekli olarak vakit geçirdiğimiz için havası çok önemli bir hal almaktadır. Burada evimizin havasını temizleyeceğimiz ürün olan hava nemlendiricisi hayatımıza girmiştir. Bu ürünün son zamanlarda satışları oldukça artmıştır.

 

Evcil Hayvan Maması

köpek maması

Evcil hayvanlarımıza mama alırken genellikle toplu bir şekilde almaktayız. Pet shoplardan bu mamaları almak eziyet gibidir. Bunun sebebi ağır olmasıdır. Ayrıca yoğun çalışan kişiler yine pet shoptan bu ürünleri alamaz. E-ticaret mağazanızda çok satan kedi ve köpek mamalarını satmanız güzel satışlar elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Scooter ve Elektrikli Scooter

elektrikli scooter

Yaz ayının gelmesiyle scooter sezonu da çocuklar için açılmış oldu. Ayrıca avm gibi kapalı alanlarda çocukların sürekli olarak scooter kullandığını da görüyoruz. Birkaç senedir e-ticarette çok satılan ürünlerden elektrikli scooterları bu noktada uygun scooter tedarikçilerinden temin edip satmak mantıklı olabilir.

Elektrikli scooter ise uygun fiyatlı, kullanışlı, çevreci ve yakıtının az olmasıyla son dönemlerde çok tercih edilmektedir. Scooterlar ile işe gidip gelmek arabadan daha mantıklı bir hal almıştır. Bu yüzden yurtdışından alınıp satılabilir.

Elektrikli scooter’a olan talebin artması ile bir yedek parça pazarı da oluşmakta. Siz de en çok satılan elektrikli scooter modellerinin yedek parçalarını yurt içi ve yurt dışı kanallardan tedarik ederek bu pazara dahil olabilirsiniz.

 

Giyim Tekstil

kadın kıyafetleri

Elbise, kazak, hırka, pantolon ve bunun gibi akla gelebilecek her türlü giyim ve tekstil ürününün satışını yapabilirsiniz. Giyim temel bir ihtiyaçtır. Bu yüzden giyim ürünleri satmak mantıklı olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu giyim ürününü mevsimine uygun olarak getirmek. Eğer bütçeniz kısıtlı değilse mevsimi gelmeden toptan olarak aldığınız giyim ürünlerinden yüksek oranda kar edebilirsiniz.

 

Spor Malzemeleri

pilates topu

Hareketsiz yaşam ve sağlıklı bir vücuda sahip olma isteği evde spor yapmanın önemini hatırlattı. Evde spor yapma imkânı sunan direnç bandı, yoga matı, eldiven, dumbell seti gibi malzemeler de bu sayede e-ticarette çok satılan ürünler arasına girdi. Siz de evde spor yapmak isteyen kişilere hitap edecek ürünleri satabilirsiniz.

 

Diğer Satıcılarla Nasıl Rekabet Edilir?

Diğer satıcılarla rekabet etmenin birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri eksiksiz olarak yaparsanız rekabette yerinizi en iyi noktadan alırsınız.

  • İlk olarak satacağınız ürünün fiyatını makul tutmanız gerekmektedir. E-ticaret sitelerinde filtreleme özelliği bulunmaktadır. Bu filtreleme özelliği ile en ucuzdan en pahalıya ve en pahalıdan en ucuza gibi sıralama yöntemleri bulunmaktadır. Ayrıca belirli bir fiyat aralığı da filtrelenebilmektedir. Siz bu sıralamada yerinizi doğru bir yerden alırsanız diğer satıcılarla rekabet edebilirsiniz.
  • Diğer bir unsur ise ürününüzü satarken kullandığınız resimlerdir. Müşterilerinizin sanal ortamdan alışveriş yaptığını unutmayın. Burada müşteriyi ilk karşıladığınız yer ürün görselidir. Ürün görselini ve kalitesini gerçekçi ve dikkat çekici seçmelisiniz.
  • Resimden sonra ise müşterilerinizi ürün açıklamanız karşılamaktadır. Ürün açıklamanız gerçekçi, bilgilendirici, betimleyici, anahtar kelime kullanılmış ve kısa olmalıdır. Ürün açıklamanız ile başlığınızda kullandığınız anahtar kelimenin aynı olması listelenme açısından çok önemlidir.
  • Mağaza açıklamanızı doğru bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Ürünlerinizle müşterilere mağazanız ile siteye ve Google’a hitap ettiğinizi unutmayın. Bu noktada mağaza açıklaması, mağaza bilgisi gibi bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmayı unutmayın.
  • E-ticaret sitesine özelinde SEO çalışmaları yapmalısınız. Yaptığınız SEO çalışmaları sizin ürünlerinizi, rakiplerinizin ürünlerinden daha önde çıkmasını sağlayacaktır.
  • İmkânınız var ise müşterilerinize ücretsiz kargo imkanı sunun. Ücretsiz kargo imkanı sunan ürünler alıcı kitlesi tarafından açık ara daha fazla tercih edilmektedir.
  • Belirli periyotlarla kampanyalar düzenleyip hedef kitlenizi memnun etmeniz size devamlı müşteriler kazandıracaktır.

 

Satılacak Ürün Nasıl Tedarik Edilir?

Satılacak ürünleri ilk olarak yurtdışından toplu alım yapabileceğiniz sitelerden alabilirsiniz. Bu sitelerde uygun fiyatlı toplum alım fırsatı bulunmaktadır. Ancak bu noktada kargo ve gümrük ücretlerini de iyi hesaplamanız gerekiyor. Aksi halde kar oranınızı düşürebilir.

Yurtiçinde üretici konumunda olup toptan satış yapan mağazalardan da ürün tedarik edebilirsiniz. Bu mağazalar toptan olarak perakendecilere satış yaptığı için uygun fiyatlar vermektedirler. Üstelik kargo ve gümrük gibi işlemlerin olmaması net maliyet hesabına yardımcı olmaktadır.

Perakendecilerden alım yapmak bir diğer alternatif olabilir. Perakendeciler çok yüksek sayıda ürün aldığı için oldukça uygun fiyata almaktadır. Ayrıca sürümden kazanma mantığıyla da kâr marjı düşük bir şekilde satmaktadır.

N11 gibi e-ticaret sitelerinin toptan satış bölümünden yararlanabilirsiniz. Bu bölümler sadece kurumsal kişilere özel olduğu için, fiyatları daha uygundur ve toplu alım fırsatı vermektedir.

 

Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Websitemizde deneyimi iyileştirmek için çerezleri kullanmaktayız. Bizi ziyaret ettiğinizde çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.