Çiçeksepeti

ÇiçekSepeti’nin 2020 Komisyon Oranları Nedir?

Yazar: Pazar Temmuz 19, 2020 Yorum Yok

2021 Çiçeksepeti Güncel Komisyon Oranlarını öğrenmek için tıklayın!

2021 Çiçeksepeti’nde Nasıl Mağaza Açılır? Öğrenmek için blog yazımıza göz atın!

ÇiçekSepeti en kolay ve en ekonomik yoldan çiçek göndermeyi sağlamak için kurulmuştu. BonnyFood ve BonnyGift gibi markaları da bünyesinde barındıran ÇiçekSepeti’nde bunların dışında başka ürünler ve başka kategorilerde de satış yapmaya başladı. ÇiçekSepeti bu ürünlerin satışını kendisi gerçekleştirmiyor ve satıcıların kendi mağazasını açabildiği bir pazaryeri olarak çalışıyor. Bu da pek çok şirketin ÇiçekSepeti’nde kendi mağazalarını açma imkanını ortaya çıkartıyor. ÇiçekSepeti’nde Satış Yapmak yazımızı okuyarak konu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. ÇiçekSepeti’de mağazaların yaptığı bu satışlardan diğer pazaryerlerinde de olduğu gibi komisyon alıyor. Peki ÇiçekSepeti’nin komisyon oranları kategorilere göre nasıl değişiyor? ÇiçekSepeti’nin komisyon oranları ve diğer pazaryerlerinden avantajları ve dezavantajları nelerdir? 

ÇiçekSepeti’nin Komisyon Oranları Kategorilere Göre Nasıl Değişiyor

Her pazaryerinde olduğu gibi ÇiçekSepeti’de yaptığınız satışlardan komisyon almaktadır. Bu komisyon oranları her kategoride farklılık göstermektedir. Örneğin kar marjının düşük ve ürün fiyatların yüksek olduğu elektronik kategorisinde komisyon oranları düşükken kar marjının yüksek fiyatların düşük olduğu aksesuar gibi kategorilerde komisyon oranları daha yüksek oluyor.

 

Kategori Komisyon Oranı
Petshop 10%
Moda 15%
Anne & Bebek 15%
MP Food 25%
Tasarım Çiçek 30%
Ev & Yaşam 16%
Süpermarket 10%
Yapı Market & Hırdavat 15%
Oto Aksesuar 10%
Spor & Outdoor 15%
Hobi 10%
Oyuncak 15%
Video Oyun Konsol 10%
Ofis, Kırtasiye 15%
Bilgisayar, Tablet 6%
Cep Telefonu 5%
Televizyon 6%
Beyaz Eşya 8%
Fotoğraf Makinesi 10%
Takı 20%
Saat 15%
Aksesuar 15%
Parfüm 18%
Sağlık Medikal 10%
Gümüş Takı 15%
Altın Takı 15%
Bijuteri 20%

Moda, Ev & Yaşam, Süpermarket ve Hobi kategorilerinde düşük komisyon oranlarıyla N11 ve Gittigidiyor gibi rakiplerine göre daha düşük komisyon oranlarıyla satış yapma imkanı sunuyor. Elektronik kategorisinde ise satıcılara uygulanan komisyon oranları diğer pazaryerleri ile hemen hemen aynı seviyelerde.

Hepsiburada ve Trendyol’un diğer pazaryerlerine göre komisyon oranları daha fazladır. ÇiçekSepeti çoğu kategoride bu pazaryerlerinden daha düşük komisyon oranları sunuyor. Bu durum da ÇiçekSepeti’ni satıcılar için cazip hale getiriyor.

ÇiçekSepeti’nin Satıcılardan Aldığı Diğer Ücretler

ÇiçekSepeti’nde yapılan KDV dahil satış fiyatı üzerinden %1,5’lik güvenli ödeme altyapısı kullanım bedeli tahsil edilir. Satış işleminin ödemesinin müşteriden tahsilini ve satıcıya iletilmesini sağlayan ve ÇiçekSepeti tarafından geliştirilmiş olan yazılımın kullanılmasından dolayı bu ücreti alır.

Ayrıca ÇiçekSepeti satıcılardan listeleme bedeli de tahsil eder. ÇiçekSepeti mağazanızda yer alan ve ilgili ayda satılmış her bir tekil ürün kodu için ÇiçekSepeti tarafından belirlenmiş olan tutar ödenir. Bu tahsilatın nasıl yapıldığını aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

A B C D BxD=E
Satıcı’nın Platform’da listeli ürün sayısı Satıcı’nın ilgili ayda satış işlemi görmüş ürün sayısı Satıcı’nın ilgili ayda aldığı toplam sipariş adedi Birim Listeleme Bedeli ÇiçekSepeti’ne Ödenecek Toplam Listeleme Bedeli
700 100 3500 3 TL 300 TL

Diğer pazaryerlerinde olduğu gibi ÇiçekSepeti’nde de satılan ürünler için kargo bedava olarak satışa sunulabilmektedir. Yurtiçi Kargo ve Sürat Kargo entegrasyonları bulunan ÇiçekSepeti’nde bu iki kargo firması ile gönderim yapılabilmektedir. ÇiçekSepeti’nin kendi anlaşması üzerinden gönderim sağlanır ve kargo ücreti satıcıya yansıtılır.

ÇiçekSepeti’nde satıcı ürün tesliminde taahhüt ettiği günü aşarsa aşım yaptığı her gün için 20TL+KDV ödemesi gerekir.

Aşağıdaki durumlarda satıcıların ÇiçekSepeti’ne 20TL+KDV ceza ödemeleri gerekmektedir.

  • Alıcı ile gerçekleştirilen yazılı ve/veya sözlü iletişimde şikayete yol açabilecek tarz ve üslup kullanmak,
  • Alıcılara siparişlerine ilişkin olarak düzenlenen faturaları göndermemek,
  • Siparişlerle beraber sevk irsaliye belgesini göndermemek,
  • Hatalı ve/veya eksik parçalı ve/veya kusurlu ürün göndermek,
  • Alıcıyı ÇiçekSepeti’ni aradan çıkaracak şekilde başka bir Platformda alışverişe yönlendirmek,
  • Alıcı tarafından iade edilen ürünü kabul etmemek,
  • Alıcıyla ÇiçekSepeti kanalları haricinde herhangi bir iletişim aracı vasıtasıyla iletişim kurmak.

Dopigo Youtube kanalına abone olarak e-ticaret sektörü ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.