Genel

2020 Yılının E-ticaret Trendleri

By Wednesday November 6th, 2019 No Comments

E-ticaretin büyüme ivmesi her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yılların sonunda e-ticaretin eriştiği rakamlar tahmin edilen oranları aşmıştı. 2019 yılının sonuna yaklaşırken de e-ticaretin tahmini rakamların üzerinde bir büyüme gösterdiği görülüyor. Birçok perakende şirketin e-ticarete büyük önem verdiği ve pazara giren şirketlerin gidişatı önemli ölçüde iyiye götürdüğü gözlemleniyor. Şirketler her alandaki stratejilerini dijital dünyaya uygun bir şekilde planlıyorlar. Online pazaryerlerinin de yıl boyunca farklı yaklaşımlarla sürekli iyiye gittikleri ve müşteri memnuniyeti odaklı ilerledikleri kaçınılmaz bir gerçek. Yaklaşan 2020 yılında ise halihazırda online dünyada varlığı görülen ve yeni adım atmak isteyen şirketlerle e-ticaret  büyümeye devam edecek. Peki 2020 yılının e-ticaret trendleri neler olacak ve gelişme göstermek için neler yapılmalı?

 

Mobile özen

 

E-ticareti geliştiren ve büyüten en kritik noktalardan birisi, mobil kullanımı. Dünya genelinde bakıldığında insanların hayatının her alanına nüfuz etmiş olan mobil telefonlar ve uygulamalar, e-ticaretin gidişatını etkilemektedir. E-ticaret işi yapan büyük ya da büyük tüm şirketler, işlerini mobile uyumlu hale getirmeye ve her geçen gün mobilde kullanıcı deneyimini geliştirmek için araştırmalar ve çalışmalar yapmaktadır. Mobil web siteler ve mobil uygulamalar, kullanıcıların hayatını kolaylaştırmaya yönelik oldukça kullanıcı sadakati artaracak ve daha büyük kitlelere ulaşmak kolaylaşacaktır. Ülkemizde de dünya genelinde de mobil satışlar tüm potansiyelini ortaya koymamış olsa da mobil satış, 2020’de e-ticaret yön vermeye devam edecek. %50 bandını geçen mobil satışlar, 2020’de tahmin edilen rakamların üstüne çıkabilir. Tabii burada mobile özen gösteren e-ticaret şirketlerinin payı oldukça büyük olacaktır.

 

Dijital dönüşüme uyum

 

Teknoloji şu an her sektörü domine eden bir rol oynuyor. Teknolojik gelişmelerin etkisiyle tüm dünyada büyük bir dijital dönüşüm gerçekleşiyor. E-ticarette de bu dönüşüm, her açıdan gerekli çünkü dijitalleşemeyen şirketler müşteri memnuniyeti konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Günümüzde müşterileri memnun etmek için tüm ihtiyaçlarına hızlıca yanıt vermek gerekiyor. Müşterilerle hızlı iletişim kurmakta zorlanan şirketlerin satışları düşebiliyor ve sıkıntılar çıkabiliyor. Bunun için şirketlerin dijital dönüşüme uyum sağlaması önemli. 2020 yılında e-ticaret şirketleri, işleyişin her bir noktasında dijital hale gelmeli. Bunun içinde entegrasyonlar ön plana çıkıyor.

Okuma Önerisi: E-Faturaya Geçmeden Önce Yapılması Gerekenler

E-Ticarette Kategori Yönetiminin Önemi

Küresel Ekonomik Trendler E-Ticareti Nasıl Etkiliyor?

Yeni Neslin (Y Ve Z Kuşağı) Alışveriş Ve Ödeme Alışkanlıkları E-Ticareti Nasıl Şekillendiriyor?

E-Ticarette Perakende Gıdanın Geleceği Nasıl Olacak?

İzleme Önerisi: E-ticarette En Sık Yapılan 10 Hata 

E-Ticarette Gelecek Vaadeden Kategoriler

Pazaryeri Entegrasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

E-Ticaret Mi Yoksa Fiziksel Mağaza Mı Daha Çok Kazandırıyor?

E-Ticaret İçin Satacak Ürün Bulma Yolları